Zmiana tożsamości ucznia - zadania i obowiązki szkoły
W tym roku szkolnym w klasie pierwszej jest niepełnoletnia uczennica, która wystąpiła z prośbą do nauczycieli uczących, aby zwracać się do niej w formie męskiej. Po rozmowie z rodzicami zasięgnięto informacji, iż uczennica jest w trakcie diagnozy u neuropsychiatry, psychiatry, seksuologa. W szkole jednak nie mamy dokumentów, które potwierdziłyby, że badania są w toku. Prośba uczennicy została złożona bez wiedzy rodziców. Jakie powinno być stanowisko szkoły zgodne z obowiązującym prawem dotyczącym zwracania się do uczennicy (bez oficjalnej zmiany płci) w formie męskiej?
Zapowiedzi zmian w Karcie Nauczyciela - 17 nowości
Ministerstwo Edukacji Narodowej i strona związkowa wychodząc naprzeciw pracownikom oświaty, proponują unowocześnienie systemu oświaty oraz zwiększenie atrakcyjności zawodu nauczyciela. Zapowiadane zmiany w Karcie Nauczyciela mają znacząco wpłynąć na warunki pracy, rozwój zawodowy oraz wynagradzanie nauczycieli. Przedstawiamy 17 punktów, dotyczących nowości w kwestiach kadrowych, płacowych, awansu zawodowego i czasu pracy.
Obieg arkusza organizacyjnego 2025/2026 - ważne terminy i zadania
Marzec to czas wytężonych prac nad arkuszem organizacyjnym na kolejny rok szkolny – opracowanie projektu, ustalanie etatów, dobór nauczycieli do zwolnienia. Od kwietnia zaczyna się jego obieg, przekazywanie arkusza odpowiednim organom, konsultacje i zatwierdzenie. Przedstawiamy jakie obowiązują terminy i jakie zadania ma dyrektor po tym, jak arkusz zostanie już stworzony. Opracowanie Agnieszka Stebelska na podstawie porad udzielonych przez ekspertów: Michała Kowalskiego, Jacka Miklasińskiego, Przemysława Ogonowskiego, Dariusza DwojewskiegoW artykule m.in.Procedura zatwierdzenia arkusza organizacyjnego szkołyOpinia organizacji związkowej Czy opinia związków zawodowych dotycząca arkusza organizacyjnego jest wiążąca?Dlaczego rada pedagogiczna nie opiniuje arkusza organizacji?Przekazanie organowi prowadzącemuWażne zmiany i nowości w arkuszu organizacyjnym na rok 2025/2026Dokumenty do tematuWzór wniosku do organizacji związkowej o wyrażenie opiniiWzór wniosku do organu prowadzącego o zaopiniowanie projektu arkusza
Procedury postępowania w przypadku prób samobójczych i samobójstw uczniów
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, szkoły mają obowiązek określenia odpowiednich procedur w ramach standardów ochrony małoletnich. Pozostałe przepisy nie nakładają na szkołę obowiązku ich tworzenia. Są one opracowywane, gdy dyrektor uzna, że ich wprowadzenie i stosowanie w konkretnych sytuacjach będzie konieczne lub pomocne. Zważywszy jednak na to, że problem myśli i prób samobójczych jest coraz bardziej powszechny wśród coraz młodszych dzieci, warto być bardzo czujnym i podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze z wyprzedzeniem. W artykule m.in.Przyczyny samobójstw wśród dzieci i młodzieżyGdy nastolatek mówi o samobójstwieDiagnoza ryzyka zachowań samobójczych zachowanieProcedury na wypadek sytuacji nieprzewidzianych i kryzysowychOdpowiedzialność dyrektora szkołyDziałania postwencyjne w szkole po śmierci samobójczej uczniaCzy próbę samobójczą ucznia należy zgłaszać do jakiegoś organu?Praktyczna narzędzieMEN: Materiały pomocnicze dla nauczycieli w kontaktach z osobami w kryzysie samobójczym
Monitoring wizyjny w placówce oświatowej krok po kroku
Bezpieczeństwa w placówce oświatowej nigdy za wiele. W tym wydaniu piszemy również na temat prób samobójczych i samobójstw uczniów. Jednym ze sposób na uniknięcie takich tragedii jest właśnie wprowadzenie w szkole monitoringu. Jednak – o czym trzeba pamiętać – z założenia kamery nie mogą być w każdym pomieszczeniu. Gdzie można je zamieszczać, a gdzie nie i jakie są wyjątki? Prezentujemy przepisy, obowiązki, postępowanie i przykłady z praktyki dotyczące wprowadzania i działania monitoringu.W artykule m.in.Podstawa prawna i zasady wprowadzenia monitoringuPomieszczania objęte monitoringiemMonitoring wizyjny w sali lekcyjnejMonitoring wizyjny w pomieszczaniach higienicznosanitarnychMonitoring w celu kontroli dyżurów międzylekcyjnychObowiązkowe uzgodnienia i konsultacjeFunkcjonowanie monitoringu a ustawa Kamilka
Zmiany na egzaminie maturalnym – System Informatyczny Obsługujący Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO)
Już w roku szkolnym 2024/2025 egzamin maturalny zostanie zorganizowany z wykorzystaniem SIOEO czyli Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące.
Wydłużenie egzaminu ósmoklasisty już w 2025 r.
Czas trwania egzaminu ósmoklasisty zostanie wydłużony o 25%. Zmiany obejmą już egzamin zdawany w 2025 r.
Ważny wyrok TK – możliwe przeliczenie emerytury nauczyciela z art. 88
Nauczyciele, którzy korzystali z wcześniejszej emerytury z art. 88 Karty Nauczyciela, a przez to zmniejszono ich emeryturę powszechną, mogą ubiegać się o przeliczenie tego drugiego świadczenia. Wszystko dzięki niedawnemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Sprawdzamy, kto jest w grupie osób, która może ubiegać się o przeliczenie emerytury po wyroku TK.
Sąd Najwyższy: przekroczenie norm czasu pracy przez nauczyciela to praca w godzinach nadliczbowych
Nauczyciel, który w wyniku polecenia służbowego dyrektora przekracza 40-godzinną tygodniową normę czasu pracy, pracuje w godzinach nadliczbowych według Kodeksu pracy – tak wynika z przełomowego stanowiska Sądu Najwyższego wyrażonego w uchwale z 26 lutego 2025 r. Przedstawiamy szczegóły.
Podwyżki dla nauczycieli 2025 – z wyrównaniem wynagrodzenia
Stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wzrosną w 2025 r. o 5%. Oznacza to konieczność wypłaty wyższych stawek wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wraz z wyrównaniem, które obejmie także niektóre inne składniki wynagrodzenia a nawet inne świadczenia pieniężne. Sprawdzamy, jak wypłacać podwyżki dla nauczycieli w 2025 roku.