WYDANIE BIEŻĄCE

Procedury postępowania w przypadku prób samobójczych i samobójstw uczniów
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, szkoły mają obowiązek określenia odpowiednich procedur w ramach standardów ochrony małoletnich. Pozostałe przepisy nie nakładają na szkołę obowiązku ich tworzenia. Są one opracowywane, gdy dyrektor uzna, że ich wprowadzenie i stosowanie w konkretnych sytuacjach będzie konieczne lub pomocne. Zważywszy jednak na to, że problem myśli i prób samobójczych jest coraz bardziej powszechny wśród coraz młodszych dzieci, warto być bardzo czujnym i podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze z wyprzedzeniem. W artykule m.in.Przyczyny samobójstw wśród dzieci i młodzieżyGdy nastolatek mówi o samobójstwieDiagnoza ryzyka zachowań samobójczych zachowanieProcedury na wypadek sytuacji nieprzewidzianych i kryzysowychOdpowiedzialność dyrektora szkołyDziałania postwencyjne w szkole po śmierci samobójczej uczniaCzy próbę samobójczą ucznia należy zgłaszać do jakiegoś organu?Praktyczna narzędzieMEN: Materiały pomocnicze dla nauczycieli w kontaktach z osobami w kryzysie samobójczym

czytaj więcej »

Bezpieczeństwa w placówce oświatowej nigdy za wiele. W tym wydaniu piszemy również na temat prób samobójczych i samobójstw uczniów. Jednym ze sposób na uniknięcie takich tragedii jest właśnie wprowadzenie w szkole monitoringu. Jednak – o czym trzeba pamiętać – z założenia kamery nie mogą być w każdym pomieszczeniu. Gdzie można je zamieszczać, a gdzie nie i jakie są wyjątki? Prezentujemy przepisy, obowiązki, postępowanie i przykłady z praktyki dotyczące wprowadzania i działania monitoringu.W artykule m.in.Podstawa prawna i zasady wprowadzenia monitoringuPomieszczania objęte monitoringiemMonitoring wizyjny w sali lekcyjnejMonitoring wizyjny w pomieszczaniach higienicznosanitarnychMonitoring w celu kontroli dyżurów międzylekcyjnychObowiązkowe uzgodnienia i konsultacjeFunkcjonowanie monitoringu a ustawa Kamilka

czytaj więcej »

Czy w roku szkolnym 2025/2026 zmiany dotyczące zmniejszenia liczby godzin religii (z 2 na 1 godzinę tygodniowo) oraz wprowadzenia nowego przedmiotu edukacja zdrowotna zamiast wychowania do życia w rodzinie obowiązują w oddziałach rozpoczynających naukę w szkole (np. w klasach pierwszych liceum ogólnokształcącego) czy będą też dotyczyły klas programowo wyższych? Czy może w starszych rocznikach wygaszane będą obowiązujące wcześniej przedmioty i ich godziny?

czytaj więcej »

Czy istnieją regulacje prawne, dla jakich dzieci należy zapewnić zajęcia logopedyczne w szkole? Jesteśmy publiczną szkołą podstawową z przedszkolem. Największe potrzeby są w przedszkolu i klasach I-III, ale podczas diagnozy klas IV-VII również pojawiły się dzieci, które potrzebują pomocy logopedy. Czy szkoła ma obowiązek prowadzenia zajęć logopedycznych w szkole, jeżeli dzieci nie mają opinii/orzeczenia?

czytaj więcej »

Do klasy drugiej liczącej 25 osób w marcu tego roku został zapisany jeden uczeń z naszego obwodu szkoły, który będzie uczęszczał od września 2025 r. Czy dyrektor musi podzielić oddział, jeśli w klasie trzeciej będzie 26 osób?

czytaj więcej »

W przedmiotowym systemie oceniania (PZO) jest zapis, że obowiązkiem ucznia jest posiadanie zeszytu przedmiotowego, który ma być prowadzony w sposób estetyczny, powinien zawierać wszystkie, poprawne pod względem merytorycznym notatki. Zeszyt nie podlega ocenie 1-6. Po sprawdzeniu, czy uczniowie faktycznie tak robią, okazało się, że część uczniów ma zeszyt bez kompletu notatek i prowadzą go w sposób wysoce nieestetyczny. Proszę o informację jak w takiej sytuacji postąpić. Czy można wpisać takim uczniom uwagę negatywną za wypełnianie w sposób niewłaściwy, niepełny swoich obowiązków ? Czy też wstrzymać się od takiego zapisu? W statucie szkoły zapisano, że uczeń ma stosować się do ustaleń PZO. W zapisach statutowych nie ma jednak konkretnego zapisu w obowiązkach ucznia, że ten zeszyt na przedmiotach powinien mieć i, że powinien on być prowadzony estetycznie i z pełnymi notatkami. Jak zmotywować uczniów? A może z takich zeszytów zrezygnować ? Czy może dać dowolność uczniom w tym zakresie?

czytaj więcej »

Rada rodziców opiniuje projekt planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły. Dyrektor przekazał projekt, rada rodziców jednak zwraca się do niego z prośbą o wskazanie wpływów a nie tylko wydatków. Czy dyrektor ma obowiązek przekazać te informacje?

czytaj więcej »

Czy możliwe jest realizowanie części zajęć nauczania indywidualnego w domu, a części w szkole?

czytaj więcej »

Na terenie szkoły doszło po lekcjach do bójki pomiędzy dwoma umówionymi uczniami tzw. "ustawki". Podczas zajścia jeden z uczniów wyprowadził cios, a następnie obalił drugiego na ziemię. W bójce jako obserwatorzy uczestniczyli uczniowie starszej klasy, którzy podjudzali uczestników, używając wulgaryzmów. Obserwatorzy robili zakłady, kto wygra. Z całego zdarzenia nagrano filmik, który został przesłany na grupy klasowe. Film ten został nam udostępniony przez jednego z rodziców. Jakie kroki powinniśmy podjąć jako szkoła? Kogo powinniśmy oficjalnie powiadomić o zajściu?

czytaj więcej »

Czy każda szkoła/przedszkole musi mieć oficjalnie przyjętą politykę lub procedury dotyczące cyberbezpieczeństwa np. instrukcję postepowania w razie incydentów?

czytaj więcej »

Nauczyciel jest zatrudniony w danej szkole na pełny etat. W kolejnej szkole jest zatrudniony na część etatu. Czy szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony na pełen etat, może oddelegować tego nauczyciela do drugiej szkoły, w której również pracuje na część etatu, na egzamin maturalny? 

czytaj więcej »

Wniosek o dokonanie oceny pracy chce złożyć nauczyciel mianowany, który przez pięć lat przebywał na urlopie bezpłatnym w związku z pełnieniem funkcji w samorządzie gminnym. Przed urlopem bezpłatnym nauczyciel pełnił funkcję dyrektora szkoły. Nauczyciel wrócił do pracy w tym roku szkolnym. Za jaki okres dokonać oceny pracy nauczyciela? Czy przy ocenie należy uwzględnić czas sprzed urlopu bezpłatnego? Jeśli tak, to na jakich zasadach?  

czytaj więcej »

Nauczyciel w czerwcu 2024 r. uzyskał pozytywną ocenę dorobku zawodowego w związku z odbywanym jeszcze na starych zasadach awansem zawodowym na stopień nauczyciela dyplomowanego. Czy może się powołać na taką ocenę, przystępując do konkursu na dyrektora szkoły w czerwcu 2025 r.?

czytaj więcej »

Czy nauczycielowi zatrudnionemu na umowie o pracę na czas nieokreślony, w niepełnym wymiarze godzin, będzie przysługiwała odprawa w sytuacji rozwiązania umowy za wypowiedzeniem, w związku z brakiem możliwości dalszego zatrudnienia - zmniejszenie liczby oddziałów?

czytaj więcej »