WYDANIE ONLINE

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w praktyce szkolnej – 18 problemów z rozwiązaniami
Aby wspierać uczniów w pokonywaniu trudności edukacyjnych, szkoły oferują pomoc psychologiczno-pedagogiczną. To system wsparcia, który ma na celu nie tylko rozwiązywanie problemów, ale także rozwijanie potencjału uczniów i budowanie ich pewności siebie. Kto może korzystać z tej formy pomocy? Jak wygląda współpraca ucznia, rodzica i nauczyciela w jej ramach? Kiedy uczeń musi mieć nauczyciela współorganizującego kształcenie? Czy rodzice mogą zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych? W artykule odpowiadamy na te i inne pytania, pokazując, że pomoc psychologiczno-pedagogiczna to kluczowy element edukacji i wiele obowiązków po stronie szkoły.W artykule m.in.Zajęcia rewalidacyjne dla ucznia z niepełnosprawnościąDostosowanie sposobu sprawdzania wiedzy do niepełnosprawności dzieckaGodzina wynikająca z rewalidacji, a godzina wynikająca z pomocy psychologiczno-pedagogicznejZwolnienie z nauki drugiego języka obcegoZintegrowane działania nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniemWydłużenie etapu edukacyjnego dla ucznia z niepełnosprawnościąTermin podjęcia decyzji o wydłużeniu okresu naukiWspólne zajęcia rewalidacyjne dla dwóch uczniówNauczyciel wspomagający dla ucznia z zespołem Aspergera

czytaj więcej »

Wg resortu edukacji jedną z najważniejszych umiejętności zdobywanych w szkole powinna być umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Obowiązek zorganizowania w szkołach zajęć z pierwszej pomocy został wprowadzony w podstawie programowej obowiązującej od 1 września 2024 r. Inaczej będą one wyglądały na wczesnym etapie edukacji, inaczej w klasach IV-VII oraz w klasie VIII.

czytaj więcej »

Czy protokoły rady pedagogicznej mogą zawierać załączniki np. arkusz informacyjny o klasie na radę klasyfikacyjną, czy wszystko musi być zawarte w treści protokołu?

czytaj więcej »

Coraz częściej w szkołach zastępuje się tradycyjne dzwonki dźwiękowe, dzwonkami bezdźwiękowymi np. sygnalizacją świetlną. Czy decyzję o zmianie rodzaju sygnalizacji rozpoczynania i kończenia lekcji podejmuje dyrektor szkoły sam, czy po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej?

czytaj więcej »

Nauczyciel wystawił źle ocenę śródroczną. Wpisał „zwolniony” uczniowi, który powinien być oceniony. Rada pedagogiczna zatwierdziła wyniki klasyfikacji śródrocznej. Czy nauczyciel ma poprawnie wystawić ocenę? Czy należy ponownie zwołać radę pedagogiczną i podjąć nową uchwałę, która zmieniałaby poprzednią? Jakie działania powinny być podjęte w szkole?

czytaj więcej »

W naszym Szkolnym Systemie Oceniania (statucie) mamy ustalone progi procentowe dla poszczególnych ocen (6, 5, itp.). Czy nauczyciel jest zobowiązany przestrzegać tych zapisów? Niektórzy nauczyciele zawyżają oceny - co jest źródłem poczucia niesprawiedliwości u uczniów, budzi też wiele kontrowersji u pozostałych nauczycieli, którzy do dokumentów szkolnych się stosują - wbrew zarówno zapisom w szkolnych dokumentach, jak i poleceniom/prośbom dyrektora o to, by tych zapisów przestrzegać.

czytaj więcej »

Czy szkoła niepubliczna (średnia) pobierająca dotację na uczniów w edukacji domowej, w tym uczniów z orzeczeniami o kształceniu specjalnym, ma prawo pobierać czesne od tych uczniów nie oferując żadnych zajęć poza minimum wymagane przez ustawę?

czytaj więcej »

Nauczyciel wychowania fizycznego ma wypłacany dodatek za trudne warunki pracy, ponieważ prowadzi zajęcia w klasach łączonych. Nauczyciel był delegowany na zawody sportowe i nie prowadził w tym czasie zajęć w klasach łączonych. Czy należy mu się dodatek za te godziny?

czytaj więcej »

Czy uczniowie mogą zostawiać hulajnogi elektryczne w szatni szkolnej?

czytaj więcej »

Zapraszam do lektury krótkiego, ale bardzo narzędziowego tematu dotyczącego półrocznego podsumowania nadzoru pedagogicznego. Podpowiadamy, jakie dokumenty opracowuje dyrektor, co w nich zawrzeć. Zamieszczamy też gotowy przykład dokumentu.W artykule m.in.Forma przekazywania radzie pedagogicznej wniosków z nadzoru pedagogicznegoWnioski z kontroliWnioski ze wspomagania nauczycieli z realizacji ich zadańDokumenty do tematuSprawozdanie dyrektora szkoły sprawowanego nadzoru pedagogicznego w I półroczu   roku szkolnego

czytaj więcej »

Półrocze roku szkolnego to czas wytężonej pracy, podsumowań, weryfikacji zadań i analizy działań podejmowanych w pierwszym okresie nauki. Przedstawiamy szczegółową checklistę z obowiązkami i zmianami w przepisach oświatowych. Uzupełnieniem tematu są gotowe do wykorzystania wzory dokumentów. Małgorzata CeluchW artykule m.in.Obowiązki dyrektora w ramach podsumowania półroczaAnaliza wyników klasyfikacji śródrocznejPodsumowanie nadzoru pedagogicznegoOcena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznejNajważniejsze zmiany w przepisach oświatowych na przełomie rokuDokumenty do tematuWyniki klasyfikacji śródrocznej danej klasyRaport z przeglądu i oceny stanu bezpieczeństwa

czytaj więcej »

ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY, KSZTAŁCENIE, FINANSE

czytaj więcej »