Weryfikacja niekaralności pracowników szkoły od 15 lutego 2024 roku
Wprowadzone standardy ochrony małoletnich (więcej w numerze 233, luty 2024 r.) poszerzyły weryfikację niekaralności pracowników szkoły. Obowiązek uzyskania informacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym obejmuje swym zakresem nie tylko pracowników szkoły ale i osoby prowadzące zajęcia w szkole z innych tytułów (np. wolontariusze, stażyści, praktykanci). Analizujemy, od których osób zatrudnianych w szkole oraz dopuszczanych do kontaktu z dziećmi, od 15 lutego 2024 roku należy wymagać spełniania warunku niekaralności, a kogo to nie dotyczy. Opracowanie: Agnieszka Stebelska na podstawie porad Anny Trochimiuk, Łukasza Zygmunta, Patryka KuzioraW artykule m.in.Jakie obowiązki ma pracodawcaJakie obowiązki ma pracownikJakie kary przysługują za niedopełnienie obowiązkówKto i kiedy powinien być poddany weryfikacji niekaralnościDokumenty do tematuProcedura weryfikacji kandydata do pracy w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Wprowadzenie w szkole zakazu wnoszenia i spożywania energetyków
Pytanie:Czy w związku z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw z 1 stycznia 2024, która zakazuje sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia napojów energetycznych, dyrektor może wprowadzić na terenie szkoły zakaz spożywania energetyków?
OD STYCZNIA CAŁKOWITY ZAKAZ SPRZEDAŻY ENERGETYKÓW W SZKOLE
Sprzedaż energetyków w szkole jest od 1 stycznia 2024 r. bezwzględnie zakazana. Dotyczy to także pełnoletnich uczniów i pracowników szkoły. Za złamanie zakazu sprzedaży napojów energetyków w szkole grozi grzywna do 2 tys. zł. Analizujemy nowe przepisy i zadania dyrektora.
Standardy ochrony małoletnich – nowe obowiązki i gotowe procedury
Nieuchronnie zbliża się termin wdrożenia standardów ochrony małoletnich (wprowadzony przez nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw – art. 7 pkt 6, która wchodzi w życie z dniem 15 listopada 2024 r.) – ten ważny obowiązek należy m.in. do dyrektorów szkół, przedszkoli, placówek zarówno publicznych, jak i niepublicznych. W praktyce każda ta jednostka jest zobligowana do przygotowania i wcielenia w życie procedur opartych na powyższych standardach (które wprowadza rozdział 4b nowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.W artykule m.in.Praktyczne aspekty związane z wdrażaniem standardów ochrony małoletnichPowołanie zespołów nauczycieliObowiązujące terminy wdrożenia standardówCo należy określić w standardach ochrony małoletnich Procedury zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikamiProcedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia małoletniegoProcedury reagowania i działań w przypadku niewłaściwych relacji między małoletnimiDokumenty do tematuProtokół interwencji w przypadku zastosowania procedur krzywdzenia małoletniegoMonitorowanie i weryfikowanie procedur ochrony małoletnich – badanie ankietoweRejestr zdarzeń podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnichPraktyczne narzędziePrzydatne źródła informacji
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny w roku szkolnym 2023/2024
Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość, konieczność ciągłego dostosowywania się do zachodzących zmian, nadmiar informacji, odroczone skutki izolacji w czasie pandemii, zaburzone relacje w rodzinie i wiele innych czynników powoduje, że bezpieczeństwo psychiczne i zdrowotne dzieci i młodzieży wciąż ma wysoki priorytet. Program wychowawczo-profilaktyczny co do zasady jest zestawem oddziaływań nie tylko na ucznia, ale także na nauczyciela, rodzica, a nawet na środowisko lokalne. Przedstawiamy wskazówki do opracowania programu wychowawczo-profilaktycznego na rok szkolny 2023/2024.
PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO DYREKTORA SZKOŁY NA ROK SZKOLNY 2023/2024
Dyrektor ma obowiązek opracowania na każdy rok szkolny plan nadzoru pedagogicznego, który przedstawia na zebraniu rady pedagogicznej w terminie do dnia 15 września roku szkolnego, którego plan dotyczy.
KODEKS PRACY 2023: DOKUMENTACJA PRACOWNICZA
17 maja 2023 r. weszły w życie przepisy regulujące zasady przechowywania dokumentów dotyczących nowych uprawnień pracowniczych.
E-BOOK: OCENA PRACY NAUCZYCIELA NA NOWYCH ZASADACH. PROCEDURA
Ocena pracy nauczyciela od 1 września 2022 r. uległa pewnym zmianom w związku z nowym systemem awansu zawodowego nauczycieli. Pojawiły się m.in. nowe kryteria oceny pracy. Przedstawiamy aktualną procedurę oceny pracy nauczyciela.
Nowa informacja o warunkach zatrudnienia w szkole w 2023 r.
W kwietniowym wydaniu magazynu (nr 220) szczegółowo opisywaliśmy zmiany w Kodeksie pracy 2023, obowiązujące w szkole. Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązuje też nowa - dużo obszerniejsza niż dotychczas - informacja o warunkach zatrudnienia dla pracowników szkoły. Co powinna zawierać nowa informacja? Jakie wpisy są obowiązkowe? Przedstawiamy w artykule.
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »