Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny w roku szkolnym 2023/2024
Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość, konieczność ciągłego dostosowywania się do zachodzących zmian, nadmiar informacji, odroczone skutki izolacji w czasie pandemii, zaburzone relacje w rodzinie i wiele innych czynników powoduje, że bezpieczeństwo psychiczne i zdrowotne dzieci i młodzieży wciąż ma wysoki priorytet. Program wychowawczo-profilaktyczny co do zasady jest zestawem oddziaływań nie tylko na ucznia, ale także na nauczyciela, rodzica, a nawet na środowisko lokalne. Przedstawiamy wskazówki do opracowania programu wychowawczo-profilaktycznego na rok szkolny 2023/2024.
PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO DYREKTORA SZKOŁY NA ROK SZKOLNY 2023/2024
Dyrektor ma obowiązek opracowania na każdy rok szkolny plan nadzoru pedagogicznego, który przedstawia na zebraniu rady pedagogicznej w terminie do dnia 15 września roku szkolnego, którego plan dotyczy.
KODEKS PRACY 2023: DOKUMENTACJA PRACOWNICZA
17 maja 2023 r. weszły w życie przepisy regulujące zasady przechowywania dokumentów dotyczących nowych uprawnień pracowniczych.
E-BOOK: OCENA PRACY NAUCZYCIELA NA NOWYCH ZASADACH. PROCEDURA
Ocena pracy nauczyciela od 1 września 2022 r. uległa pewnym zmianom w związku z nowym systemem awansu zawodowego nauczycieli. Pojawiły się m.in. nowe kryteria oceny pracy. Przedstawiamy aktualną procedurę oceny pracy nauczyciela.
Nowa informacja o warunkach zatrudnienia w szkole w 2023 r.
W kwietniowym wydaniu magazynu (nr 220) szczegółowo opisywaliśmy zmiany w Kodeksie pracy 2023, obowiązujące w szkole. Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązuje też nowa - dużo obszerniejsza niż dotychczas - informacja o warunkach zatrudnienia dla pracowników szkoły. Co powinna zawierać nowa informacja? Jakie wpisy są obowiązkowe? Przedstawiamy w artykule.
Kalendarz roku szkolnego 2023/2024
Ministerstwo Edukacji Narodowej zamieściło na swojej stronie kalendarz roku szkolnego 2023/2024 r. W tym roku rozpoczęcie roku będzie dopiero 4 września! Szczegóły w artykule.
Nowe zasady urlopu rodzicielskiego
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, w której przewidziano m.in. dłuższy wymiar urlopu rodzicielskiego. Nowelizacja ma na celu implementację unijnej dyrektywy work-life balance. Sprawdzamy, na jakich zasadach będzie przysługiwał urlop rodzicielski dla pracownika szkoły w Kodeksie pracy 2023 r.
OBYWATELE UKRAINY W POLSKIEJ OŚWIACIE - Egzaminy zewnętrzne uczniów z Ukrainy
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że prawie 7 tysięcy uczniów z Ukrainy zamierza przystąpić w Polsce do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie z Ukrainy będą zdawać te same egzaminy, co polscy ósmoklasiści, ale arkusze przeznaczone dla nich będą dostosowane do ich potrzeb. Szczególne regulacje dotyczą również uczniów przystępujących do egzaminów maturalnych oraz zawodowych. Przedstawiamy szczegółowe regulacje.W artykule m.in.Egzamin ósmoklasisty – zgłaszanie do egzaminuDostosowanie warunków i formy egzaminu ósmoklasistyDeklarowanie przystąpienia do egzaminu maturalnegoEgzamin zawodowy
IPET W SZKOLE KROK PO KROKU – 18 pytań i odpowiedzi
Do ekspertów „Poradnika Dyrektora Szkoły” cały czas napływają pytania związane z organizacją indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego dla uczniów, m.in.: czy można odmówić rodzicom udziału w pracach zespołu opracowującego IPET; czy należy przekazywać kopię IPET-u; czy w wakacje również trzeba opracować program; czy IPET idzie za uczniem do innej szkoły? Wątpliwości jest rzeczywiście dużo, a ponieważ temat jest bardzo ważny – zbieramy i porządkujemy przepisy związane z tym zagadnieniem.
Matura 2022
Do 10 lutego 2022 r. dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel informuje na piśmie ucznia lub absolwenta o wskazanych sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych. Marzec to czas wnoszenia opłaty za egzamin. Przedstawiamy szczegółowe zasady i warunki przeprowadzenia matury 2022.
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »