MEN: Od kwietnia rusza program „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”
Zdalne nauczanie, które trwa od wielu miesięcy, spowodowało, że uczniowie mniej się ruszają, a więcej siedzą przed komputerem. Resort edukacji ze specjalistami z Akademii Wychowania Fizycznego pomoże uczniom wrócić do sprawności fizycznej. Od kwietnia br. rusza program MEiN i AWF „Aktywny powrót do szkoły”. Szkolenia dla nauczycieli rozpoczną się w kwietniu i potrwają do grudnia.
MEN: III program wsparcia uczniów po pandemii - dodatkowe zajęcia wspomagające
Po powrocie z edukacji zdalnej uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych będą mogli uczestniczyć w dobrowolnych zajęciach wspomagających - to trzeci z czterech programów dotyczący wsparcia uczniów w czasie i po pandemii. Zasady organizacji zajęć zostaną określone w rozporządzeniu MEiN.
MEN: II program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w czasie i po pandemii
Resort edukacji zapowiedział też drugi z czterech programów wsparcia uczniów i nauczycieli w czasie i po pandemii. Tym razem wsparcie ma dotyczyć aspektów psychologiczno-pedagogicznych, które obejmą uczniów, a także nauczycieli i rodziców. Program rozpocznie się w kwietniu.
WARSZTAT EDUKACYJNY: Jak radzić sobie z zachowaniami agresywnymi
Częstą przyczyną zachowań agresywnych uczniów wobec siebie jest nieumiejętność radzenia sobie z emocjami i rozwiązywaniem konfliktów. Powody takiego stanu rzeczy tkwią niejednokrotnie w rodzinach (kłótnie, przemoc, nadmierna dyscyplina, brak zainteresowania itd.), a także w nieformalnych grupach rówieśniczych. Warto wykorzystać scenariusz podczas zajęć z uczniami na temat agresji.
Arkusz organizacji na rok szkolny 2021/2022 - 7 kroków postępowania
Arkusz organizacji pracy szkoły to jeden z najważniejszy i niezbędny dokument w każdej publicznej placówce oświatowej. Jak co roku, marzec upływa na planowaniu ruchu kadrowego oraz opracowywaniu arkusza organizacji pracy na kolejny rok szkolny. Wszelkie czynności kadrowe powinny być w nim uwzględnione. Dokument opracowuje się w marcu, a następnie przekazuje do konsultacji z organizacjami związkowymi. Przedstawiamy, krok po kroku, jak przygotować arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok szkolny 2021/2022.
W 2021 r. wyższa dotacja na podręczniki
W roku 2021 ma wzrosnąć dotacja celowa na wyposażenie szkół w podręczniki, natomiast kwota dotacji na materiały ćwiczeniowe pozostanie taka sama jak w roku ubiegłym – przewiduje projekt rozporządzenia MEiN w tej sprawie. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 kwietnia 2021 r. Sprawdzamy, jakie będą kwoty dotacji.
Planowane wielkie zmiany: Model Edukacji dla Wszystkich
W prawie oświatowym zapowiadana jest prawdziwa rewolucja. Już na pierwszy kwartał 2021 r. zaplanowane są pierwsze projekty zmian w prawie oświatowym, które mają rozpocząć wdrażanie „Modelu Edukacji dla Wszystkich” (MEW). Zmiany zakładają m.in. przekształcenie poradni psychologiczno-pedagogicznych w Centrum Dziecka i Rodziny czy wprowadzenie nowych stanowisk tj. asystenta ucznia oraz koordynatora edukacji włączającej. Przedstawiamy planowane etapy wdrażania tego projektu.
CKE: Próbny egzamin ósmoklasisty i maturalny w marcu
Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna szkoły mogą przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty i maturalny z materiałów udostępnionych przez CKE. Obejmą one zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić testy w marcu – szczegółowe terminy przedstawiamy poniżej.
Radykalne zmiany w egzaminach zewnętrznych w 2021 r.
Dnia 16 grudnia podpisane zostało rozporządzenie wprowadzające duże zmiany w organizacji egzaminów zewnętrznych, o których mowa była już od dłuższego czasu i towarzyszyło im wiele spekulacji. Zgodnie z zapowiedziami - zmiany są radykalne i wynikają z istniejącej sytuacji pandemii, która utrudnia przygotowania do tych ważnych egzaminów.
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »