WARSZTAT EDUKACYJNY: Jak radzić sobie z zachowaniami agresywnymi
Częstą przyczyną zachowań agresywnych uczniów wobec siebie jest nieumiejętność radzenia sobie z emocjami i rozwiązywaniem konfliktów. Powody takiego stanu rzeczy tkwią niejednokrotnie w rodzinach (kłótnie, przemoc, nadmierna dyscyplina, brak zainteresowania itd.), a także w nieformalnych grupach rówieśniczych. Warto wykorzystać scenariusz podczas zajęć z uczniami na temat agresji.
Uprawnienia i ochrona stosunku pracy pracownicy szkoły w ciąży
Stosunek pracy pracownicy w ciąży podlega szczególnej ochronie. W szczególności nie można wypowiedzieć ani rozwiązać jej stosunku pracy. Ponadto, pracownica w ciąży może korzystać z dodatkowych uprawnień związanych z organizacją jej pracy. Przykładowo, w każdej chwili może przejść na zwolnienie lekarskie, co powoduje konieczność zorganizowania zastępstwa. Sprawdzamy, jak w praktyce działa ochrona przed utratą pracy pracownicy szkoły w ciąży, jak rozwiązać zastępstwo za nauczycielkę pełniącą funkcję dyrektora lub wicedyrektora szkoły oraz opiekuna stażu.
Realizacja obowiązku przedszkolnego i szkolnego
W Polsce w systemie oświaty określono trzy obowiązki dotyczące dzieci i młodzieży, są to: obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny, obowiązek nauki.Na straży spełniania wymienionych obowiązków postawiono przede wszystkim dyrektorów szkół. Artykuł przybliża zadania oraz postępowanie, także od strony praktycznej, dyrektorów szkół w zakresie kontroli realizacji obowiązków (rocznego przedszkolnego, szkolnego i nauki).
Dokumentacja nadzoru pedagogicznego - kompendium dyrektora
Przedstawiamy kompendium wiedzy na temat dokumentów związanych z nadzorem pedagogicznym. Praktyczna tabela pomoże uporządkować: jakie dokumenty należy mieć w placówce publicznej i niepublicznej; kto je opracowuje; jak długo ten dokument obowiązuje; gdzie należy go przechowywać. Do każdego dokumentu jest podana ponadto podstawa prawna jego opracowania. Dzięki tym informacjom nic w szkole nie umknie, a niezbędne dokumenty będą prawidłowo uporządkowane.
Arkusz organizacji na rok szkolny 2021/2022 - 7 kroków postępowania
Arkusz organizacji pracy szkoły to jeden z najważniejszy i niezbędny dokument w każdej publicznej placówce oświatowej. Jak co roku, marzec upływa na planowaniu ruchu kadrowego oraz opracowywaniu arkusza organizacji pracy na kolejny rok szkolny. Wszelkie czynności kadrowe powinny być w nim uwzględnione. Dokument opracowuje się w marcu, a następnie przekazuje do konsultacji z organizacjami związkowymi. Przedstawiamy, krok po kroku, jak przygotować arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok szkolny 2021/2022.
Agresja uczniów - procedury postępowania
Która szkoła nie spotkała się z agresją wśród swoich wychowanków? Może ona przybrać postać agresji fizycznej lub słownej; może też być skierowana do rówieśników bądź nauczycieli i innych pracowników szkoły. Niezależnie od postaci, osoby pokrzywdzonej na każdy przejaw agresji trzeba szybko i skutecznie reagować. Jak - przedstawiamy w artykule. Zgodnie z danymi policji w 2018 roku znacznie zwiększyła się liczba przestępstw w szkołach podstawowych - wzrosła z 1714 do 2411 przypadków. Jest to skutkiem zarówno reformy oświatowej - likwidacji gimnazjów, zwiększonej liczny uczniów w szkole oraz wydłużenia edukacji z 6 do 8 lat; jak i większej swobody w wychowywaniu dzieci, które mają zdecydowanie mniej respektu do nauczycieli niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu.