Przedłużone zamknięcie szkół?

Informacje związane z postępowaniem w czasie epidemii koronawirusa trzeba śledzić na bieżąco, bo właściwie każdy dzień przynosi nowe informacje. Od poniedziałku szkoły w Polsce są zamknięte do 24 marca włącznie. Jak jednak zapowiada minister edukacji Dariusz Piontkowski to się może zmienić. - Uczniowie wrócą do szkół prawdopodobnie po Wielkanocy. Po tym terminie będziemy sprawdzali, co dalej - powiedział we wtorek minister edukacji . Możliwa jest również zmiana terminu egzaminów końcowych.

Zasiłek opiekuńczy dla rodzica w czasie epidemii

Od dziś w szkołach i placówkach oświatowych nie odbywają się już zajęcia dydaktyczne, natomiast od poniedziałku szkoły zostaną zamknięte i nie będą już zapewniały opieki dzieciom.. Zamknięcie szkół i placówek oświatowych na terenie kraju wywołuje u wielu rodziców niepokój związany z koniecznością sprawowania opieki nad dziećmi i pozbawiania wynagrodzenia.

Procedura Niebieskiej Karty - postępowanie krok po kroku

Niestety w każdej szkole może zdarzyć się, że nauczyciel podejrzewa stosowanie wobec ucznia przemocy i trzeba być na takie sytuacje przygotowanym. Bardzo często to właśnie od szkoły, szybkiej reakcji i zapewnienia niezbędnej pomocy i wsparcia zależy dalszy przebieg wydarzeń. Czynności w ramach procedury "Niebieskiej Karty" to działania interwencyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie. Z jakich etapów składa się procedura i kiedy następuje jej rozpoczęcie? Jak postąpić w sytuacji, gdy ofiara zamieszkuje w innej gminie niż sprawca? Czy nauczyciel może doprowadzić do założenia uczniowi Niebieskiej Karty? Odpowiadamy w tym artykule.

MEN: SZKOŁY ZAMKNIĘTE NA DWA TYGODNIE - WAŻNE WYTYCZNE

Od poniedziałku 16 marca 2020 r. zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w szkołach i przedszkolach zostają zawieszone. W dniach 12-13 marca szkoły muszą zapewnić tylko zajęcia opiekuńcze. Zdaniem MEN w okresie zawieszenia nauczyciele pozostają w gotowości do pracy. Ministerstwo  zachęca, by wykorzystali możliwości porozumiewania się na odległość, by przekazać uczniom materiały do samodzielnej pracy w domu.

Zmiany w umowach o pracę po wzroście minimalnego wynagrodzenia

Od 1 stycznia 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 2.600 zł i nie jest do niego wliczany dodatek za wysługę lat. Sprawdzamy, jakie stawki wynagrodzenia zawierać w nowych umowach o pracę oraz czy trzeba zmienić umowy, które już obowiązują.

Trzynastka za 2019 rok - 11 wytycznych i przykładów

Jak co roku nadszedł czas wypłaty pracownikom szkoły trzynastki.  Przedstawiamy całościowy materiał z zebranymi uwagami i wskazówkami jak właściwie postępować, komu należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne. Ekspert prezentuje tez liczne przykłady postępowania - dzięki nim każdy dyrektor będzie mógł prześledzić problemy w innych szkołach oraz rozwiać swe wątpliwości.

RPO: Czy kryterium szczepień w rekrutacji jest legalne?

Rzecznik Praw obywatelskich zwrócił się do MEN oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o zajęcie stanowiska w przedmiocie kryteriów rekrutacji do przedszkoli. Wystąpienie jest efektem doniesień medialnych o premiowaniu w rekrutacji do żłobków publicznych zaszczepionych dzieci.

Sprawozdanie finansowe jednostki oświatowej - postępowanie krok po kroku

Sprawozdanie finansowe jest dokumentem sporządzanym na koniec każdego roku obrotowego. W przypadku jednostek oświatowych działających w formie jednostek budżetowych jest to zawsze dzień 31 grudnia. W poprzednich wydaniach pisaliśmy na temat inwentaryzacji oraz przygotowania i zamknięcia ksiąg rachunkowych, co jest niezbędne do opracowania sprawozdania. Ten artykuł zawiera konkretne wskazówki i wytyczne, jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie finansowe szkoły lub przedszkola.

Nowości w prawie oświatowym - 27 zmian

Na początku każdego roku kalendarzowego trzeba dokładnie prześledzić przepisy oświatowe - co się zmieniło, co należy wprowadzić, jakie zapisy zweryfikować. Przedstawiamy szczegółowe kompendium wiedzy na temat nowości w prawie na koniec roku 2019 oraz na początek 2020. Tabela, w której ekspert porządkuje zakres zmian, wraz z konkretną podstawą prawną oraz datą wejścia regulacji w życie pozwoli bez problemu prześledzić niezbędne informacje.