Czy oceniać dodatkowe zajęcia z języka polskiego

Czy uczniowie na tych zajęciach mogą być oceniani na bieżąco (oceny bieżące)? Czy otrzymują ocenę śródroczną i roczną? Czy też nie należy w ogóle oceniać tych zajęć?

Zajęcia dodatkowe z języka polskiego dla uczniów z Ukrainy w praktyce

W roku szkolnym 2022/2023 szkoła organizuje i prowadzi dla uczniów dodatkowe zajęcia z języka polskiego. To nowe zadanie budzie jednak wiele wątpliwości – dla kogo organizować takie zajęcia, czy mogą się odbywać w grupach łączonych, ile godzin zajęć tygodniowo powinny mieć dzieci, czy są dla uczniów obowiązkowe, i w końcu – kto i kiedy może je prowadzić? Zbieramy pytania i wątpliwości dyrektorów i rozwiewamy je w dzisiejszym wydaniu. W artykule m.in.:Przeniesienie z oddziału przygotowawczego do ogólnodostępnego a zajęcia dodatkoweJakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel, by prowadzić te zajęcia?Ile godzin tygodniowo powinno mieć dziecko zajęć dodatkowych z języka polskiego?Czy można połączyć dzieci z różnych klas w jednej grupie zajęć?Czy dodatkowe godziny języka polskiego są dla uczniów z Ukrainy obowiązkowe?Finansowanie nauki języka polskiego w szkole niepublicznej

8 RAD JAK KOMUNIKOWAĆ SIĘ Z DZIECKIEM, KTÓRE NIE MÓWI PO POLSKU – PRAKTYCZNY PRZEWODNIK

Komunikacja jest podstawowym prawem oraz potrzebą każdego człowieka. Warto o tym pamiętać, kiedy otaczamy naszą opieką dzieci, które nie mówią po polsku. Podajemy praktyczne wskazówki, które mogą pomóc w adaptacji dzieci z Ukrainy w placówce oświatowej.

Kształcenie uczniów z Ukrainy - nowości od września 2022

Obowiązuje już znowelizowane rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Część regulacji została zachowana taka sama jak w poprzednim roku szkolnym, część zmieniona lub doprecyzowana. Szczegóły nowych przepisów zostały zebrane, omówione i uporządkowane w tabelach.

Oddziały przygotowawcze w szkole krok po kroku

Od kiedy do polskich placówek oświatowych uczęszczają uczniowie z Ukrainy, co chwilę słyszy się o oddziałach przygotowawczych. Wojna w Ukrainie i napływ uchodźców sprawiły, że wiele samorządów sięgnęło po tę formę kształcenia, choć oddziały te funkcjonują w polskim systemie oświaty od kilku lat. Utworzenie oddziału przygotowawczego ułatwia dostosowanie procesu i organizacji kształcenia do potrzeb i możliwości edukacyjnych dzieci i uczniów z Ukrainy. Dla większości dyrektorów szkół jest to jednak coś zupełnie nowego. Warto więc prześledzić konkretne regulacje prawne – jak stworzyć taki oddział, jakie przepisy normują jego funkcjonowanie, jak odbywa się w nich nauka.W artykule m.in. Zmiany w zasadach tworzenia i funkcjonowania oddziałów przygotowawczych Czy uczeń z Ukrainy musi być zapisany do oddziału przygotowawczego Procedura tworzenia oddziału przygotowawczego i zadania dyrektora szkoły Zmiany w statucie w związku z utworzeniem oddziału przygotowawczego Zasady organizacji nauki w oddziale przygotowawczym Kwalifikacje i wynagrodzenie nauczycieli Dokumenty do tematu Zapisy o organizacji oddziału przygotowawczego w statucie szkoły Uchwała rady pedagogicznej w sprawie zmian statutu szkoły

Nowości w kształceniu uczniów z Ukrainy od września 2022

Obowiązuje już znowelizowane rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Część regulacji została zachowana taka sama jak w poprzednim roku szkolnym, część zmieniona lub doprecyzowana. Szczegóły nowych przepisów zostały zebrane, omówione i uporządkowane w tabelach.

SZCZEGÓLNE ZASADY OCENIANIANIA, KLASYFIKOWANIA I PROMOWANIA UCZNIÓW Z UKRAINY

Ocenianie uczniów ukraińskich przybywających do Polski z Ukrainy od 24 lutego 2022 r. zależy od tego, do jakiego oddziału w polskiej szkole zostali zakwalifikowani: przygotowawczego, czy ogólnego. Z uwagi na zmiany różnych aktów prawnych, częściowo nietypowe rozwiązania prawne przyjęte na okoliczność kształcenia w Polsce uczniów ukraińskich, dyrektor ma prawo mieć wątpliwości czy i jak oceniać tych uczniów, kiedy stosować dotychczasowe procedury, a kiedy od nich odstąpić. Zasadniczo uczeń będzie podlegał typowej klasyfikacji lub rada pedagogiczna odstąpi od jego klasyfikowania.W artykule m.in.Zasady jak dla uczniów polskichKlasyfikacja roczna uczniów ukraińskich w oddziałach ogólnych – zasady ogólneEgzamin poprawkowyPromowanie w oddziałach ogólnychUkończenie szkoły w oddziałach ogólnych – warunki specjalneKształcenie uczniów w oddziałach przygotowawczychWymiar i rodzaj zajęć w oddziale przygotowawczymZasady klasyfikacji rocznejw oddziale przygotowawczymDokumenty do tematuUchwała rady pedagogicznej o promowaniu

Klasyfikacja uczniów z Ukrainy

Opublikowano właśnie projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego kształcenia uchodźców (stan na dzień 12 marca 2022 r.) Nie wiadomo, czy regulacje w tym kształcenie będą ostateczne. Sytuacja wymaga szybkiego dostosowywania przepisów i regulacji do aktualnych realiów. Uczniowie z Ukrainy nie są już w polskich szkołach rzadkością i przybywa ich coraz więcej. Muszą mieć wystawiane oceny, muszą też być jakieś zasady klasyfikowania. Warto na bieżąco śledzić zmiany oświatowe – o wszystkich informujemy na stronie internetowej poradnika: poradnik-dyrektora.pl.