Plan zmian w systemie edukacji – czego mogą spodziewać się szkoły od przyszłego roku szkolnego
Gimnazja, które nie są w zespołach szkół, będą miały 5 lat na to, by stać się szkołami podstawowymi – poinformowała minister edukacji narodowej. Dotyczy to także gimnazjów niepublicznych. I choć na przepisy wprowadzające nowe regulacje trzeba jeszcze poczekać, to już widać kierunek zmian.
Organizacja kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami – na co dyrektorzy muszą zwrócić uwagę
Każda placówka powinna być odpowiednio przygotowana do udzielenia wsparcia swoim uczniom. Począwszy od przyjęcia odpowiednich regulacji w prawie wewnątrzszkolnym, przez sprawdzone procedury i praktyczne rozwiązania wykorzystujące zasoby szkoły i możliwości wsparcia zewnętrznego, po działania umożliwiające elastyczne reagowanie na specyficzne potrzeby konkretnego ucznia. Jak wspierać uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i jakie są zadania dyrektora w tym zakresie – podpowiadamy w artykule.
Na co szkoły publiczne i niepubliczne mogą przeznaczać środki z dotacji
W wielu placówkach, czy to publicznych czy niepublicznych, powstaje problem rozliczania przyznanych dotacji. Nie zawsze wiadomo, czy środki zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Podpowiadamy, na co można przeznaczyć dotację, a na co lepiej nie przeznaczać środków publicznych!
Lekcje wychowawcze dla szkół podstawowych o prawach pacjenta
Rzecznik Praw Pacjenta we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotował dla uczniów szkół podstawowych lekcje wychowawcze na temat praw przysługujących pacjentom w Polsce. Dyrektorzy placówek mogą również zamówić lekcje tematyczne, a także otrzymać dodatkowe materiały dla uczniów.
Kto i ile zapłaci za zniszczony lub zagubiony podręcznik
Uszkodzenie, zniszczenie lub zagubienie darmowego podręcznika wiąże się ze zwrotem kosztów, ustalonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zwrotu dokonują rodzice uczniów na wyznaczony rachunek bankowy. Jaki jest koszt poszczególnych podręczników i w jaki sposób dokonać zwrotu?
Jest już wzór wniosku o udzielenie informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych
Od nowego roku szkolnego obowiązuje rozporządzenie MEN zawierające formularz wniosku o udzielenie informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych. I choć rozporządzenie weszło w życie 1 września 2016 r., to sam formularz ma być stosowany od 1 stycznia 2017 r.
Jak prawidłowo zatrudniać nauczycieli do projektów unijnych
Forma zatrudnienia nauczycieli w projekcie unijnym zależy od rodzaju podmiotu będącego pracodawcą. W szkołach publicznych nauczyciele realizują te zajęcia w ramach dotychczasowego stosunku pracy. W przypadku braku chętnych do ich realizacji można zatrudnić nauczycieli spoza placówki. Możliwość taka jest jednak obwarowana pewnymi przesłankami. Podpowiadamy, jak prawidłowo zatrudniać nauczycieli do projektów unijnych!
Harmonogram egzaminu gimnazjalnego i matury w 2017 r.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przedstawił harmonogram przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w 2017 r. Egzamin gimnazjalny potrwa od 19 do 21 kwietnia, a matura od 4 do 26 maja. Przedstawiamy szczegółowe terminy egzaminów!
Czy projekt regulaminu przyznawania pomocy zdrowotnej powinien być skonsultowany ze związkami zawodowymi
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie orzekł, że projekt aktu prawnego zawierającego regulamin przyznawania pomocy zdrowotnej dla nauczycieli powinien być skonsultowany ze związkami zawodowy. Niewykonanie tego obowiązku przez organ prowadzący jest poważnym naruszeniem prawa. Jakie konsekwencje może za sobą nieść?
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- »
- ostatnia »