Zadania na zakończenie roku szkolnego - lista kontrolna dyrektora szkoły
Zakończenie zajęć edukacyjno-wychowawczych w szkole zapowiada koniec roku szkolnego. Dla dyrektora to kolejna fala zadań i spraw. To nie tylko przeprowadzenie klasyfikacji rocznej, ale także podsumowanie pracy dydaktyczno-wychowawczej, awans zawodowy nauczycieli, organizacja prac na okres ferii letnich i wiele innych czynności. To, jak dyrektor zamknie rok pracy szkoły może przesądzić o tym, czy w wakacje spokojnie wyjedzie na urlop, czy też w poczuciu obowiązku będziesz zdalnie nadal pracować. Poniższa tabela prezentuje najważniejsze zadania do wykonania w tym trudnym momencie roku szkolnego. Lista kontrolna pozwoli łatwo uporządkować wszystkie istotne obowiązki.
Świadectwa szkolne - 17 zasady wypełniania
Koniec roku szkolnego to dla dyrektora i nauczycieli mnóstwo obowiązków - szczegółowo piszemy o nich w tej aktualizacji, w artykule: „Zadania na zakończenie roku szkolnego – lista kontrolna”. Jednym z tych zadań jest prawidłowe wypełnienie świadectw szkolnych. Uczniowie w trakcie kształcenia otrzymują różne rodzaje świadectw. Przedstawiamy podział na ich rodzaje, organy wydające oraz podstawę wydania. Tabela ułatwi wypełnianie świadectw oraz uporządkuje wszystkie problematyczne kwestie - kto, kiedy, jakie świadectwo powinien otrzymać.
Rada podsumowująca - 17 wskazówek postępowania przy organizacji
Podsumowanie roku pracy szkoły to stały element czerwcowego zebrania rady pedagogicznej. Oprócz informacji o tym, jakie są efekty rocznej pracy dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej, powinno dostarczyć wniosków do pracy w następnym roku szkolnym. W przeciwnym razie potencjał tego szczególnego zebrania zostanie niewykorzystany. Dobra organizacja zebrania pomaga ujrzeć sprawy szkoły we właściwej perspektywie i stworzyć dobrą podstawę do ustalania zadań na kolejny rok. Jakie punkty zawrzeć w porządku obrad rady podsumowującej? Na co warto zwrócić szczególną uwagę w każdym z elementów obrad? Jakie działania zaplanować w związku z kolejnymi zmianami przepisów? Czemu służą wnioski z rocznego nadzoru pedagogicznego dyrektora? Te i wiele innych pytań można postawić zanim zamkniemy rok szkolny.
Arkusze ocen ucznia - 20 zasad i przykładów wypełniania oraz prowadzenia
Arkusz ocen uczniów to jeden z najważniejszych dokumentów nauczania. Prowadzony jest przez cały okres nauki ucznia. Pojawia się jednak wiele wątpliwości – co i gdzie do niego wpisywać? Czy powinien być prowadzony w formie papierowej czy elektronicznej? Jak wpisać poszczególne przedmioty, kiedy należy wykreskować kolumny, jak numerować strony arkusza? To bardzo ważne informacje, które zbieramy w tym artykule.
Edukacja domowa w praktyce - wymagania prawne, postępowanie
W 2017 roku prawie 14 tys. uczniów i ich rodziców zdecydowało się na edukację domową, tj. spełnianie obowiązku nauki poza szkołą. Edukacja domowa często mylona jest z indywidualnym programem nauki i indywidualnym tokiem nauki. Na czym polega edukacja domowa, kiedy i kto może jej podlegać, kto ponosi odpowiedzialność za kształcenie dziecka, jakie warunki należy spełnić by pozostać w systemie edukacji domowej - opisujemy w tym artykule.
Spokojnych, radosnych świąt!
Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy pięknych, spokojnych Świat Wielkiej Nocy! By przyniosły chwile odpoczynku i wytchnienia oraz radość w gronie najbliższych.
Organizacja wycieczki i zielonej szkoła - 15 problemów z rozwiązaniami
Zbliża się wiosna, a w raz z nią czas na szkole wycieczki, wyjścia i zielone szkoły. Nie ważne czy wycieczka będzie piesza, autokarowa, czy pociągowa; nie istotne też czy będzie dla jednej czy wielu kas – z tej samej bądź różnych szkół - każda z nich wymaga dokładnego prześledzenie przepisów, znajomości prawa, wypełnienia licznych obowiązków. Za bezpieczeństwo uczniów odpowiada dyrektor szkoły więc to on musi wszystko zweryfikować i przypilnować. Zbieramy najczęstsze problemy i pytania dyrektorów – odpowiedzi i porady eksperta pozwolą uniknąć licznych wątpliwości.
Arkusz organizacji w praktyce - 12 pytań z odpowiedziami
W poprzednim wydaniu aktualizacji – (Nr 154, Marzec) pisaliśmy na temat arkusza organizacji od strony teoretycznej – tekst zawierał procedurę opracowania i zatwierdzenia arkusza, wraz z terminami i obowiązkami poszczególnych organów. W tym numerze przedstawiamy tekst na temat arkusza w formie zebranych pytań i wątpliwości innych dyrektorów szkół. Eksperci oświatowi analizują i udzielają wyczerpujących odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące opracowania arkusza. Prześledzenie pomoże sprawnie i bezbłędnie przygotować dokument!
UODO: nie można umieszczać listy przyjętych uczniów w Internecie
Po zakończonej rekrutacji szkoły i placówki mogą publikować listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych w swojej siedzibie. Jednak, jak zauważa Urząd Ochrony Danych Osobowych - publikowanie tych wyników na stronie internetowej szkoły jest niedopuszczalne. Przedstawiamy główne wytyczne UODO.
- « pierwsza
- «
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- »
- ostatnia »