Rozwiązanie klasy sportowej od nowego roku szkolnego
Rodzice uczniów klasy sportowej (aktualnie VI) zwrócili się z prośbą o rozwiązanie klasy sportowej od nowego roku szkolnego, czyli w klasie VII. Proszę o wskazanie podstawy prawnej celem zwrócenia się do organu prowadzącego w tej kwestii.
Przyjęcie do szkoły ucznia z obwodu w trakcie roku szkolnego
Dyrektor jednej ze szkół podstawowych, której ustalono obwód, ma wątpliwość co do przyjęcia ucznia do szkoły. Uczeń był uczniem klasy I-V tej szkoły (uczeń zamieszkuje w obwodzie szkoły), następnie kontynuował naukę w szkole niepublicznej, a obecnie chce wrócić do szkoły, do której wcześniej uczęszczał. Czy dyrektor musi przyjąć ucznia z urzędu zgodnie z art. 130 ust. 2 i 3 ustawy Prawo Oświatowe? Czy uczniowi, w wyniku odmowy przyjęcia przez dyrektora, ma obowiązek wskazać miejsce nauki organ prowadzący?
Naruszenie nietykalności cielesnej ucznia a zawieszenie nauczyciela
Nauczyciel naruszył nietykalność cielesną ucznia. Czy należy natychmiastowo zawiesić go w obowiązkach służbowych?
Dodatkowe dni wolne od zajęć w przypadku braku klasy VIII
W bieżącym roku szkolnym w jednej ze szkół nie ma klasy VIII. Czy wobec tego należą się uczniom dodatkowe 3 dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w terminie egzaminów, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego?
Zmiana zasad oceniania zachowania w trakcie roku szkolnego
Pytanie: Chcemy zmienić zasady oceniania zachowania (zrezygnować z punktowych zasad oceniania)? Czy musimy zasięgnąć opinii rady rodziców, czy jest to wyłącznie decyzja rady pedagogicznej? Jakie kroki należy podjąć w sytuacji zmiany zasad oceniania? W jakich terminach należy tego dokonać - czy taka zmiana jest możliwa a trakcie roku szkolnego?
Ograniczenie liczby ocen z przedmiotu w statucie szkoły
Pytanie: W szkole obserwujemy dużą liczbę stopni z niektórych przedmiotów. Powoduje to zbyt duże obciążenie ucznia. Czy w statucie szkoły można zawrzeć zapis o ograniczeniu liczby ocen z przedmiotu, np. w klasach w których przedmiot jest realizowany na poziomie podstawowym – żeby to było przykładowo, nie więcej niż pięć ocen, a na poziomie rozszerzonym osiem ocen?
Dyżur nauczyciela specjalisty w czasie przerw międzylekcyjnych
Pytanie: Czy nauczyciel specjalista realizuje dyżury w czasie przerw międzylekcyjnych?
Brak dostępu do sali informatycznej uczennicy na wózku
Pytanie: Od września uczennicą liceum jest dziewczynka niepełnosprawna ruchowo. Jej klasa uczy się w jednej sali lekcyjnej, żeby ograniczyć potrzebę przemieszczania się po szkole (dwa piętra, brak windy). Mamy problem ze zorganizowaniem lekcji informatyki, ponieważ pracownia mieści się na drugim piętrze i dla tej uczennicy dostęp jest praktycznie niemożliwy. Jakie są możliwości zorganizowania lekcji informatyki? Czy można uczennicę zwolnić z tych zajęć?
Bon na laptop dla nauczyciela
Pytanie: Nauczyciel skorzystał z dofinansowania w czasie nauki zdalnej, za które kupił tablet. Czy w związku z tym może skorzystać z bonu na laptop dla nauczyciela?
Wydawanie i rejestrowanie zarządzeń dyrektora
W szkole dyrektor wydawał zarządzenia m.in. 1. dotyczące innej organizacji zajęć w danym dniu, organizacji nauki zdalnej, oraz 2. w sprawie wysokości opłat za wynajem pomieszczeń szkolnych, powołania komisji przetargowej itp. W pierwszym przypadku zarządzenie jest podawane do wiadomości pracownikom, którzy potwierdzają podpisem zapoznanie się z nim. Takie zarządzenia są numerowane „w roku szkolnym”. Drugi przypadek to zarządzenia, które nie są potwierdzane podpisem pracowników i numerowane są „w roku kalendarzowym”. Czy to dobra praktyka? Powinien istnieć jeden czy dwa rejestry?
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »