WYDANIE BIEŻĄCE

Kompendium wiedzy o zmianie szkoły
Zmiana szkoły w trakcie cyklu kształcenia to szkolna codzienność, ale także mnóstwo dylematów i trudności oraz dodatkowych zadań dla dyrektorów szkół, zarówno w zakresie organizacyjnym, jak i w zakresie egzaminowania oraz dokumentacji. Szczególnie ważne jest właściwe postępowanie podczas przyjmowania ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego. Przedstawiamy szczegółowe kompendium wiedzy na temat zmiany szkoły - przepisy, zasady, wyjątki, dokumenty oraz opis 20 sytuacji z praktyki szkolnej. W artykule m.in.Zasady zmiany szkołyTrzy wyjątki dotyczące zmiany szkołyUzupełnianie różnic programowych20 sytuacji z praktyki szkolnej z wyjaśnieniemDokumentowanie uzupełniania różnic programowychDokumenty do tematuProcedura postępowania przy przyjmowaniu uczniów w trakcie roku szkolnegoDecyzja w sprawie przyjęcia ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego 

czytaj więcej »

Jakie warunki muszą być spełnione aby utworzyć klasę integracyjną w szkole podstawowej ogólnodostępnej? Jakie terminy należy zachować? Czy obecna klasa 5 może być klasą integracyjną w przyszłym roku szkolnym?

czytaj więcej »

W październiku wysłałam pismo do rodziców z prośbą o wysłanie informacji o formie i miejscu realizacji obowiązki szkolnego dziecka (dziecko zameldowane w obwodzie szkoły). Pismo zostało wysłane listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Domownik potwierdził odbiór pisma ale do chwili obecnej nie mam żadnej odpowiedzi. Co w związku z tym powinnam dalej zrobić?

czytaj więcej »

Uczeń rezygnujący z zajęć religii. Co należy wpisać w dzienniku elektronicznym? 

czytaj więcej »

Czy uczeń, który przeniósł się do innej szkoły, może pojechać na wycieczkę, na którą zapisany był w poprzedniej szkole? Rodzice ponieśli bezzwrotne koszty. Jest to uczeń niestabilny psychicznie i wolałabym, żeby nie pojechał.

czytaj więcej »

W styczniu w naszej szkole organizowana jest studniówka. Oprócz nauczycieli, opiekunami na niej będę wybrani rodzice uczniów. Czy, aby pełnić funkcję opiekunów, muszą złożyć oświadczenie z KRK o niekaralności?

czytaj więcej »

Czy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może prowadzić zajęcia z edukacji informatycznej w klasie drugiej i trzeciej? 

czytaj więcej »

Dyrektor szkoły pracuje równolegle w innej placówce w wymiarze 6/18. Czy może ubiegać się o ocenę pracy w dodatkowym miejscu pracy. A jeśli tak, to czy ocena z dodatkowego miejsca pracy (a nie ze szkoły, w której jest dyrektorem) może być wykorzystana w konkursie na dyrektora szkoły? 

czytaj więcej »

PIKTO Nauczyciel rozpoczął przygotowanie do zawodu w dniu 20 listopada 2024 r. - w tym dniu uzyskał pełne kwalifikacje. Do kiedy należy mu wypłacić świadczenie na start?

czytaj więcej »

Kiermasz świąteczny w szkole

czytaj więcej »

Podjęcie przez nauczyciela pierwszej pracy w życiu w jednostce oświatowej nie zawsze będzie się wiązało z nabyciem prawa do urlopu wypoczynkowego. Przykładowo nauczyciel zatrudniony po raz pierwszy w szkole feryjnej od września do grudnia 2024 r. nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego, ponieważ nie dopracuje do dnia poprzedzającego ferie szkolne. W artykule m.in.Urlop nauczycieli zatrudnionych w placówkach feryjnychUrlop nauczycieli placówek nieferyjnych4 przykłady z praktyki szkolnejDokumenty do tematuInformacja o udzieleniu urlopu wypoczynkowego

czytaj więcej »

Mimo że naliczanie trzynastych pensji to coroczne zadanie osób odpowiedzialnych za sprawy kadrowo-płacowe w jednostkach oświatowych to jednak mając do obsługi kilkudziesięciu pracowników nietrudno o błąd. Podpowiadamy, jak obliczyć trzynastkę za 2024 rok oraz gdzie najczęściej występują pomyłki w ustaleniu do niej prawa lub obliczeniu jej wysokości. W artykule m.in.Jak obliczyć trzynastkę za 2024 rok?Wysokość trzynastki w praktyce - 25 przykładówBłąd 1. Niepoprawnie ustalony okres przepracowanyBłąd 2. Nieuwzględnienie wyjątków od wymogu przepracowania 6 miesięcyBłąd 3. Niepoprawnie naliczona wysokość trzynastkiDokumenty do tematuInformacja o braku uprawnienia do dodatkowego wynagrodzenia rocznegoInformacja o przyznaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznego

czytaj więcej »

Zaburzenia tikowe to choroba psychiczna, zaburzenie, dolegliwość? Wyjaśniamy to w artykule. Warto wiedzieć jakie zadania ma szkoła, jak powinni postępować nauczyciel, by pomóc dziecku i go nie stygmatyzować.  Uzupełnieniem tematu jest opracowana, gotowa procedura postępowania, którą, po dopasowaniu do indywidualnych potrzeb ucznia i szkoły, można zastosować w każdej placówce oświatowej. W artykule m.in.Czym są tiki?Jak rozpoznać zaburzenie tikoweZadania i postępowanie nauczycieliFunkcjonowanie z zaburzeniami tikowymi w szkolePraktyczne narzędzieProcedura postępowania z uczniem przewlekle chorym - zaburzenia tikowe

czytaj więcej »