WYDANIE ONLINE

Stara i nowa ścieżka awansu zawodowego - porównanie
Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela od 1 września 2022 r. nauczyciele realizują nową ścieżkę awansu zawodowego. Jednocześnie do 31 sierpnia 2027 r. część nauczycieli  może uzyskać wyższy stopień awansu na dotychczasowych zasadach. Dla dyrektora szkoły oznacza to więcej obowiązków, ponieważ będzie musiał stosować zarówno dotychczasowe, jak i nowe przepisy. Sprawdzamy, jakie są różnice między starą a nową ścieżką awansu zawodowego nauczycieli – dzięki temu każdy dyrektor pozna swoje nowe obowiązki.W artykule m.in.Okres przygotowania do zawodu nauczycielaOcena pracy nauczycieli początkującychOcena pracy po zasięgnięciu opinii mentoraSzczególne zasady uzyskiwania stopni awansu zawodowegoWyznaczenie mentora a rozpoczęcie przygotowania do zawoduCzy nauczyciele specjaliści przystępują do awansu na zasadach jak pozostali nauczyciele?

czytaj więcej »

Czy nauczyciel za ściąganie na sprawdzianie może postawić uczniowi ocenę niedostateczną bez możliwości poprawy? Na jaką podstawę prawną może się powołać?

czytaj więcej »

Jedną z kontroli, której podlegają dyrektorzy szkół jest kontrola organu nadzoru. Może być planowa - wynikać z planu nadzoru kuratora oświaty lub doraźna, np. jeśli została wniesiona skarga przez rodziców. Dyrektor musi wiedzieć jak się do niej przygotować, co podlega takiej kontroli, ile dni może trwać oraz jakie dokumenty zostaną sporządzone. Ma w związku z tym liczne obowiązki, ale też prawa. Porządkujemy przepisy, wytyczne i zasady postępowania.W artykule m.in.Zasady przeprowadzania kontroliProtokół kontroli i zastrzeżenia do protokołuCzynności pokontrolneIle lat wstecz może sprawdzać dokumenty wizytator z kuratoriumIle czasu ma kuratorium na wydanie dokumentacji pokontrolnej

czytaj więcej »

Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz właściwej organizacji pracy, w szkole są tworzone liczne regulaminy, procedury i instrukcje. Nie wszystkie jednak dokumenty należy opracowywać obowiązkowo. Porządkujemy te zasady: które z dokumentów są wymagane przepisami prawa, które nie są obligatoryjne, ale lepiej je stworzyć, a które tylko są wytworem biurokracji i można całkowicie z nich zrezygnować. W artykule im.in.Zarządzenia dyrektoraLista przykładowych regulaminów szkolnychCzy nadal obowiązuje instrukcja ewidencji i kontroli druków ścisłego zarachowania?Kiedy opracować procedurę szkolną?Procedura ochrony wizerunku i danych osobowych małoletnichProcedura monitorowania i weryfikowania standardów ochrony małoletnich

czytaj więcej »

Za popełnienie czynu dyscyplinarnego nauczyciel może zostać ukarany naganą z ostrzeżeniem, zwolnieniem z pracy, zwolnieniem z pracy z czasowym zakazem przyjmowania do zawodu, a nawet wydaleniem z zawodu. Dyrektor wprawdzie nie wymierza kar dyscyplinarnych, niemniej jednak musi ustalić, czy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przez nauczyciela czynu dyscyplinarnego, a następnie – w razie konieczności – zawiadomić o tym rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli. Obowiązek ten istnieje w przypadku naruszenia praw lub dobra dziecka. Sprawdzamy, jak zareagować, gdy istnieje podejrzenie popełnienia przez nauczyciela czynu dyscyplinarnego.W artykule m.in.Kto podlega odpowiedzialności dyscyplinarnejCzym jest czyn dyscyplinarny nauczycielaKiedy dyrektor musi a kiedy może zawiadomić rzecznika dyscyplinarnegoNauczyciel powinien złożyć wyjaśnieniaKara porządkowa zamiast zawiadomienia rzecznikaDokumenty do tematuZawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia czynu dyscyplinarnego

czytaj więcej »

Czy szkoła powołując się na standardy ochrony małoletnich może zakazać rodzicom całkowitego wstępu do szkoły? W sytuacji zwłaszcza najmłodszych dzieci jest to dla rodziców trudne do zastosowania.

czytaj więcej »

Czy nauczyciele mogą robić zdjęcia dzieciom prywatnymi telefonami?Czy standardy ochrony małoletnich muszą zawierać informacje o robieniu zdjęć przez nauczycieli z prywatnych telefonów i czy przepisy tego zabraniają?

czytaj więcej »

Czy szkoła musi posiadać regulamin przeprowadzania egzaminu na kartę rowerową?

czytaj więcej »

Czy trzeba umieścić w statucie informacje, że uczniowie otrzymują oceny za odpowiedzi ustne, kartkówki, sprawdziany?

czytaj więcej »

Jak dyrektor kontroluje spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci z Ukrainy?

czytaj więcej »

Nauczyciel wspomagający zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć w sierpniu uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. Czy należy przekształcić jego umowę o pracę w mianowanie? 

czytaj więcej »

Nauczyciele szkół feryjnych korzystają z urlopu wypoczynkowego w wymiarze ferii i w czasie ich trwania. Za każdy dzień urlopu (także przypadający w weekend czy święto) otrzymują tzw. średnią urlopową w wysokości 1/30 podstawy wynagrodzenia za urlop. Czy to oznacza, że także urlopu uzupełniającego udziela się nauczycielowi w dniach kalendarzowych?

czytaj więcej »