WYDANIE ONLINE

Prowadzenie akt osobowych w roku szkolnym 2024/2025 - 12 zasad postępowania
Po zatrudnieniu pracownika w szkole, jednym z podstawowych obowiązków dyrektora jest założenie mu akt osobowych i pozostałej dokumentacji pracowniczej. Zasady i przepisy dotyczące prowadzenia dokumentacji są złożone i nie zawsze jasne, stąd często pojawiające się pytania i wątpliwości. Nieprowadzenie dokumentacji pracowniczej, przechowywanie jej przez niewłaściwy okres, pozostawianie w warunkach grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem grozi grzywną nawet do 30 tys. zł. Dlatego tak ważne jest precyzyjne wyjaśnienie i uporządkowanie wszystkich kwestii związanych z tym zagadnieniem. Robimy to, prezentując 12 zasad postępowanie z dokumentacją pracowniczą. W artykule m.in.Odpisy lub kopie dokumentówPrzechowywanie w porządku chronologicznymWykaz znajdujących się oświadczeń lub dokumentówUsuwanie zawiadomień o karachTylko niezbędne dane osoboweZwrot dokumentów, jeżeli nie doszło do zatrudnieniaLimit dostępu osób trzecich

czytaj więcej »

Czy legitymację dla dziecka niepełnosprawnego, wydajemy na wniosek rodzica, czy szkoła ma obowiązek wydać ją na podstawie posiadanego orzeczenia o kształceniu specjalnym?

czytaj więcej »

Czy aktualnie w szkołach uchwały rady pedagogicznej mogą być podejmowane online?

czytaj więcej »

Organ prowadzący zaplanował kontrolę w podległych jednostkach organizacyjnych, dotyczącą dysponowania środkami finansowymi, zapisów statutu, regulaminów, dokumentacji przebiegu nauczania i opieki, dzienników zajęć i innej dokumentacji prowadzonej na okoliczność realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jakie są kompetencje organu prowadzącego w tym zakresie?

czytaj więcej »

Czy w klasie integracyjnej obowiązkowy jest podział na grupy na zajęciach z informatyki? Obecnie każdy uczeń posiada dostęp do komputera, w niektórych oddziałach jest tylko 12 uczniów.

czytaj więcej »

Czy obowiązkowo trzeba uzyskać od rodziców zgodę na wezwanie karetki oraz udzielenie pomocy medycznej? Czy trzeba to robić co roku, czy wystarczy jedna zgoda na całą edukację?

czytaj więcej »

Czy nauczycielowi, który rozpoczął pracę w naszej szkole 06 marca 2024 do 21 czerwca 2024 (3 miesiące i 16 dni) wliczamy do okresu przygotowania do zawodu nauczyciela? Nauczyciel wcześniej nie pracował w żadnej szkole, w tym roku rozpoczął pracę od 1 września.

czytaj więcej »

Chcemy zatrudnić nauczyciela od 23 września na umowę na czas określony z powodów organizacyjnych. Będzie to jego pierwsza praca jako nauczyciel. Czy można zawrzeć z nim umowę do 31 sierpnia 2025 r.? 

czytaj więcej »

Nauczyciel uzyskał stopieni nauczyciel mianowanego 19 sierpnia 2021 r. Kiedy będzie mógł przystąpić do egzaminu na nauczyciela dyplomowanego, jaka drogę musi przejść ? Jakie dokumenty poskładać i kiedy?

czytaj więcej »

Czy w bieżącym roku szkolnym (2024/2025) psycholog szkolny i pedagog szkolny mogą mieć przydzielane dodatkowe zajęcia w postaci doraźnych zastępstw? Jeśli tak, to czy doraźne zastępstwa mogą być przydzielane w ramach godzin pracy psychologa szkolnego/pedagoga szkolnego?

czytaj więcej »

Nauczyciel zaraz po studiach zatrudnił się 1 września 2024 r., a zwolnił się 13 września 2024 r. - zmiana pracy, poza szkołą (to jego pierwsza praca), nie przepracował miesiąca. Czy wypłacić ekwiwalent za urlop za cały miesiąc?

czytaj więcej »

Mam pytanie w zakresie księgowości. Szkoła podstawowa zakupiła traktorek do koszenia trawy, który ma również funkcję pługu śnieżnego na zimę. W jaki sposób ewidencjonować zakupy paliwa do tego traktorka? Czy szkoła ma obowiązek prowadzenia ewidencji zakupu paliwa na koncie 310 czy może od razu księgować fakturę w momencie zakupu na koncie kosztowym 401?

czytaj więcej »

Szkoły rozpoczynają realizację projektu unijnego. W ramach obsługi (wynagrodzenia) wystawiane będą noty księgowa na szkoły. W jakiej klasyfikacji budżetowej należy ująć takie koszty w szkołach?

czytaj więcej »

Do końca września każda szkoła powinna mieć opracowany program wychowawczo-profilaktyczny na nowy rok szkolny. Od czasów COVID-u największym priorytetem są działania niwelujące skutki izolacji społecznej i bezpieczeństwo psychiczne, w tym przeciwdziałanie depresji. Ustalony i zatwierdzony szkolny program wychowawczo-profilaktycznego może być w ciągu roku zmieniany i modyfikowany, w zależności od potrzeb i zaistniałych okoliczności. Jak wygląda takie postępowanie? Kiedy wprowadzać zmiany w programie? W artykule m.in.:Elementy, terminy i obowiązywanie programuPostępowanie przy modyfikacji programuPrzykładowe zapisy modyfikacji programuPraktyczne narzędzieWykaz obowiązujących aktów prawnych przy uchwaleniu i modyfikacji programu

czytaj więcej »

Od 1 września obowiązują nowe przepisy, dotyczące m.in. organizacji religii w szkole. Choć rok szkolny już się rozpoczął, to zasady organizacji tych zajęć oraz uczestnictwa w nich uczniów, wciąż budzi sporo wątpliwości. Wyjaśniamy je w październikowym pomocniku.

czytaj więcej »

Od 1 września 2022 r. nauczyciele rozpoczynający pracę w szkole nie rozpoczynają stażu na stopień nauczyciela kontraktowego. Jeżeli spełniają określone w przepisach warunki – odbywają przygotowanie do zawodu nauczyciela. O jakich warunkach mowa? Czy przygotowanie do zawodu nauczyciela odbywa osoba zatrudniona na zastępstwo? Jak powinien postąpić dyrektor szkoły, jeżeli nauczyciel informuje, że nie chce rozpoczynać ścieżki awansu zawodowego? Przedstawiamy odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.W artykule m.in.Kto odbywa przygotowanie do zawodu?Nauczyciel bez kwalifikacji zatrudniony za zgoda kuratoraObliczanie okresu przygotowania do zawodu nauczycielaRozpoczęcie przygotowania do zawodu w trakcie roku szkolnegoZatrudnienie w kilku szkołachZatrudnienie na zastępstwoPrzygotowanie do zawodu a stażDokumenty do tematuInformacja o rozpoczęciu okresu przygotowania do zawoduInformacja o braku możliwości rozpoczęcia przygotowania do zawoduInformacja o wyrażeniu zgody na skrócenie okresu przygotowania do zawodu

czytaj więcej »

Obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole i na zajęciach poza jej obiektami. Obowiązek ten obejmuje w równej mierze uczniów jak i pracowników oświaty. Aby go zrealizować, należy m.in. zapewnić szkolenia wstępne BHP dla nowych pracowników, ale też przekazać im pakiet niezbędnych informacji. Sprawdzamy krok po kroku, jakie są zadania dyrektora szkoły dotyczące szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, które trzeba wykonać tuż po zatrudnieniu pracownika.W artykule m.in.Obowiązek informacyjny względem nowych pracownikówWeryfikacja pracowników przed dopuszczeniem do pracyOpracowanie programu szkolenia BHP dla pracownika placówki oświatowejPrzekazanie niezbędnych informacji pracownikomUdokumentowanie przeprowadzenia szkolenia wstępnegoDokumenty do tematuZaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

czytaj więcej »

Opracowanie i zaprezentowanie wymagań edukacyjnych z danego przedmiotu jest obowiązkiem każdego nauczyciela. Nauczyciel powinien przygotować w taki sposób, by były zrozumiałe, pomocne i motywujące dla uczniów. W tym roku szkolnym jest to szczególnie ważne ze względu na zmienioną podstawę programową. Podpowiadamy, jak w praktyce powinno wyglądać przygotowanie wymagań edukacyjnych.W artykule m.in.Jak skonstruować wymagania edukacyjneCzy formułowanie wymagań jest obligatoryjneZmiany w wymaganiach w roku szkolnym 2024/2025Przykładowy zapis dokumentuWymagania edukacyjne – czy trzeba udostępnićWymagania edukacyjne dla uczniów z orzeczeniem

czytaj więcej »