WYDANIE ONLINE

Organizacja edukacji domowej w teorii i praktyce
Edukacja domowa staje się coraz bardziej popularna. Choć wielu uczniów i rodziców nie wyobraża już sobie nauki w szkole stacjonarnej, dla większości osób jest to wiąż temat nowy i przez to budzący wiele wątpliwości. Obowiązki w edukacji domowej spoczywają na obu stronach – rodzicach, ale też dyrektorze placówki. Warto więc zapoznać się z przepisami, wytycznymi i zadaniami dotyczącymi tego zagadnienia. Przedstawiamy kompleksowe informacje na temat edukacji domowej - od strony teoretycznej, praktycznej ale też wytyczne jak stworzyć placówkę przyjazną edukacji domowej. Uzupełnieniem materiału są gotowe do wykorzystania wzory dokumentów.Opracowanie Agnieszka Stebelska na podstawie porad: Marzenny Czarnockiej, Bożeny Winczewskiej, Małgorzaty Celuch, Wandy Pakulniewicz, Jacka Miklasińskiego, Michała KowalskiegoW artykule m.in.CZĘŚĆ I. EDUKACJA DOMOWA W TEORII - 10 WARUNKÓWCZĘŚĆ II. EDUKACJA DOMOWA W PRAKTYCE - 8 PROBLEMÓWPraktyczne narzędzie SZKOŁA PRZYJAZNA EDUKACJI DOMOWEJDokumenty do tematuDecyzja ws. spełniania obowiązku szkolnego poza szkołąDecyzja ws. rezygnacji ze spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą

czytaj więcej »

Szkoła ma obowiązek sprawdzenia, gdzie dziecko realizuje obowiązek szkolny - zgodnie z miejscem zameldowania czy zamieszkania. Jak prawidłowo prowadzić księgę ewidencji uczniów zgodnie z wykazem z urzędu miasta? Jeśli dziecko jest zameldowane w jednym obwodzie, a realizuje w innej szkole obowiązek to mam weryfikować od rodziców, gdzie spełnia ten obowiązek? Jak należy postępować w przypadku, gdy uczeń jest za granicą, a adres zameldowania jest podany w moim obwodzie ale mieszkanie jest wynajęte osobom postronnym? Kontakt z rodzicami jest nieosiągalny, z dziadkami dziecka również.

czytaj więcej »

Czy arkusze ocen drukowane z programu Librus powinny być drukowane jednostronnie, każdy rok szkolny na oddzielnej kartce, czy jest na to jakiś przepis prawny?

czytaj więcej »

Czy szkoła ma obowiązek przystąpienia do fluoryzacji uczniów? Czy zgoda rodzica na fluoryzację dziecka jest domniemana i musi on składać oświadczenie o braku zgody na fluoryzację, czy przeciwnie - musi wyrazić na nią pisemną zgodę?

czytaj więcej »

Czy dyrektor jest zobowiązany do zapewnienia uczniom opieki w świetlicy szkolnej w dniach 27-29 grudnia 2023 r., tzn. w okresie przerwy świątecznej od zajęć?

czytaj więcej »

Jaka jest odpowiedzialność dyrektora szkoły i wychowawców za organizację i przebieg studniówki? Jest to impreza organizowana przez rodziców i odbywa się poza szkołą. Uczniowie zapraszają na studniówkę dyrekcję szkoły i nauczycieli.

czytaj więcej »

Pytanie dotyczy wręczenia nowej informacji o zatrudnieniu dla pracownika, który pracuje u nas od 1998 r. W tym roku otrzymał nauczanie indywidualne, które odbywa się w domu u ucznia. Zmienia się miejsce pracy nauczyciela. Czy w zawiązku z tym miejscem pracy nauczyciela jest siedziba szkoły plus adres zamieszkania ucznia? Czy w informacji podajemy pełny adres ucznia i imię i nazwisko oraz dzień w którym te lekcje się odbywają? Np. Jan Kowalski ul. Obozowa xx, 04-600 Warszawa, zajęcia w czwartki godz. 13:40-14:35?

czytaj więcej »

Pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela po zmianie przepisów. Kwalifikacje nauczyciela: 2002 rok - studia magisterskie na kierunku zarządzanie i marketing, 2021 rok - podyplomowe studia z logopedii, 2023 rok - licencjat na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną od października, 2023 rok - rozpoczęte studia II stopnia na kierunku pedagogika. Czy Pani posiada w aktualnym stanie prawnym kwalifikacje  pracy na stanowisku logopedy? Czy można ją zatrudnić na stanowisku logopedy w szkole publicznej?

czytaj więcej »

Przed nami śródroczna klasyfikacja uczniów. Ocenianie budzi zawsze wiele wątpliwości i pytań - o oceny przewidywane, opisowe, o frekwencję uczniów, w końcu o zapisy w przypadku zwolnienia z danego przedmiotu czy zakończenia zajęć w I semestrze roku. Zbieramy i porządkujemy najczęstsze wątpliwości dyrektorów. Każda problemowa sytuacja zawiera opis oraz konkretne, prawidłowe postępowanie, z omówieniem i podstawą prawną - dzięki temu wszystkie sporne kwestie zostaną omówione i rozwiane. W artykule m.in.Czy brak klasyfikacji śródrocznej oznacza brak możliwości dalszego kształcenia?Czy dokonując klasyfikacji śródrocznej można wyliczać średnią z ocen?Kiedy można nie klasyfikować ucznia?Czy uczeń może być nieklasyfikowany na I semestr z zachowania? Czy oceny śródroczne mogą mieć znak „plus” lub „minus”?Dokumenty do tematuUchwała w sprawie wyników śródrocznej klasyfikacji uczniów w roku szkolnyAnaliza wyników klasyfikacji śródrocznej danej klasy

czytaj więcej »

Od 15 lutego 2024 r. zmienią się przepisy dotyczące weryfikacji niekaralności nauczyciela, a mianowicie zaświadczenie o niekaralności będzie obejmowało szerszy zakres przestępstw niż do tej pory. Zostaną także wprowadzone zasady weryfikacji niekaralności nauczycieli cudzoziemców.

czytaj więcej »

W przypadku urlopu wychowawczego nauczycieli, inaczej niż przy innych uprawnieniach rodzicielskich (np. urlopu macierzyńskiego) w pierwszym rzędzie należy stosować przepisy Karty Nauczyciela. Przewidują one bowiem szczególne rozwiązania. Kodeks pracy natomiast ma zastosowanie wyłącznie w zakresie nieuregulowanym w Karcie Nauczyciela (art. 5 Kodeksu pracy, art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela). Jakie więc przepisy z tych dwóch ustaw należy wziąć pod uwagę, i jak zastosować je w praktyce omawiamy w tym artykule. Zapraszam do zapoznania się z wytycznymi eksperta kiedy, komu i w jakim wymierzę przysługuje urlop wychowawczy.W artykule m.in.Urlop wychowawczy na podstawie Kodeksu pracyUrlop wychowawczy na podstawie Karty NauczycielaPrawo do urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczymPrawo do zasiłku chorobowegoObniżenie etatuUrlop wychowawczy w praktyceDokumenty do tematuWniosek o udzielenie urlopu wychowawczego

czytaj więcej »