Imię technikum na świadectwie

Technikum posiada numer oraz imię. Czy jest konieczność umieszczania i numeru i imienia na świadectwach?

Dzień wolny za święto a okres przepracowany do trzynastki

Czy dzień wolny za święto obniża liczbę dni przepracowanych przy badaniu prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Dwumiesięczny urlop dla poratowania zdrowia

Czy nauczyciel może wziąć urlop dla poratowania zdrowia na dwa miesiące? Jeśli nie, to czy istnieje jakiś inny urlop zdrowotny, który trwałby 2-3 miesiące?

Dieta dla nauczyciela jadącego na wycieczkę szkolną

Nauczyciel jedzie na wycieczkę krajoznawczą z uczniami. Ma zapewniony bezpłatny transport, wyżywienie i bilety wstępu. Czy w tym przypadku należy wypłacić nauczycielowi dietę?

Delegacja dla nauczyciela wyjeżdżającego na wycieczkę szkolną

Czy nauczyciel wyjeżdżający z klasą na kilkudniową wycieczkę tzw. zieloną szkołę powinien mieć wypisaną delegacje? Czy wystarczy wydane ustnie polecenie przez dyrektora szkoły i wyrażenie na ten wyjazd zgody nauczyciela?

Praktyka zawodowa w nauczaniu indywidualnym

Nauczanie indywidualne obowiązuje w polskim systemie edukacji od dawna, jednak jedna kwestia wciąż budzi wiele wątpliwości: jak w nauczaniu indywidualnym realizować praktyczną naukę zawodu? W niektórych zawodach realizacja zajęć praktycznej nauki zawodu wymaga szczególnych warunków, sprzętów, maszyn i urządzeń. Z tego powodu nie odbywają się w salach lekcyjnych, lecz w specjalnie do tego stworzonych warsztatów i pracowni szkolnych. Odtworzenie tych warunków w domu ucznia nie zawsze jest możliwe. W artykule odpowiemy na pytania jak postąpić w sytuacji, gdy uczeń z przyznanym nauczeniem indywidualnym ma realizować zajęcia praktyczne i praktykę zawodową.W artykule m.in.Zasady organizacji nauczania indywidualnegoPraktyczna nauka zawodu w domuWykorzystanie metod i technik kształcenia na odległośćOdstąpienie od realizacji niektórych treściModyfikacja kolejności realizowanych tematów

Praktyczna nauka zawodu w nauczaniu indywidualnym

Uczeń II klasy technikum ma przyznane 12 godzin nauczania indywidualnego w trybie pracy na odległość. Czy dopuszczalne jest, by jeden z praktycznych przedmiotów zawodowych odbywał w szkole?

Odpowiedzialność prawna nauczyciela – Cz. I. Odpowiedzialność porządkowa

Opracowanie Agnieszka Stebelska na podstawie artykułów Anny Trochimiuk, Katarzyny Maladyny-Krupy i Michała Kowalskiego W określonych w przepisach przypadkach, w tym np. za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, pracodawca może ukarać pracownika karą porządkową. Kiedy będzie to upomnienie lub nagania, a kiedy kara pieniężna? Jakie terminy obowiązują przy nakładaniu kar i jak należy je liczyć? W końcu, jak wygląda szczegółowa procedura nałożenia kary porządkowej? Zaczynamy pierwszy cykl tekstów o odpowiedzialności prawnej nauczycieli. W tym numerze – wszystko o odpowiedzialności porządkowej. W kolejnych aktualizacjach: odpowiedzialność dyscyplinarna, odpowiedzialność odszkodowawcza, odpowiedzialność karna. W artykule m.in.Zakres odpowiedzialności porządkowejTermin na ukaranie pracownika karą porządkowąProcedura nałożenia kary porządkowejNakładanie kary porządkowej w praktyce szkolnejCzy w świadectwie pracy należy zamieścić informację o ukaraniu karą porządkową?

Ocena niedostateczna za ściągania na sprawdzianie

Czy nauczyciel za ściąganie na sprawdzianie może postawić uczniowi ocenę niedostateczną bez możliwości poprawy?

Obserwacja lekcji przez rodzica

Mama jednego z uczniów klasy V domaga się możliwości obserwacji lekcji matematyki. Czy ma do tego prawo? Czy nauczyciel matematyki musi wyrazić zgodę na uczestnictwo w niej rodzica? Czy zgodę wyraża dyrektor szkoły? Czy również rodzice pozostałych uczniów tej klasy muszą wyrazić zgodę? Jesteśmy szkołą społeczną, posiadającą uprawnienie szkoły publicznej.