Organizacja zastępstw za nieobecnych nauczycieli krok po kroku
Nauczyciel matematyki, chcąc załatwić sprawę osobistą, poprosił znajomego nauczyciela o zastępstwo na swojej lekcji. W zamian obiecał, że zastąpi go kolejnego dnia i opuścił szkołę. Zastępstwa koleżeńskie, choć na szczęście spotykane coraz rzadziej, nie są dopuszczalne w przepisach prawa. To dyrektor powinien decydować o przydziale zastępstw nauczycielom – w zależności od czasu nieobecności zastępowanego nauczyciela, dostępności kadry, organizacji pracy szkoły. Przedstawiamy wytyczne, przepisy i zasady organizacji zastępstw stałych i doraźnych w szkole. Uzupełnieniem części teoretycznej są zebrane konkretne problemy z praktyki szkolnej – eksperci rozwiewają wątpliwości dyrektorów! W artykule m.in.Podstawa prawna organizacji zastępstwZastępstwa stałe i doraźneProcedura i zasady organizacji zastępstwZastępstwa dyrektora i bibliotekarzyWynagrodzenie za zastępstwaOrganizacja zastępstw w praktyce szkolnejPraktyczne narzędzieGodziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa - porównanie
Naruszenie nietykalności cielesnej ucznia a zawieszenie nauczyciela
Nauczyciel naruszył nietykalność cielesną ucznia. Czy należy natychmiastowo zawiesić go w obowiązkach służbowych?
Dodatkowe dni wolne od zajęć w przypadku braku klasy VIII
W bieżącym roku szkolnym w jednej ze szkół nie ma klasy VIII. Czy wobec tego należą się uczniom dodatkowe 3 dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w terminie egzaminów, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego?
Arkusz organizacji pracy szkoły 2024/2025 krok po kroku
Kwiecień to czas wytężonej pracy nad przygotowaniem i opracowaniem arkusza organizacji pracy szkoły na kolejny rok szkolny. Przedstawiamy kompendium wiedzy poświęcone tej tematyce: jakie czynności powinny poprzedzić przygotowanie arkusza, jak dobrać nauczycieli do zwolnienia, jak ująć nauczycieli na urlopach, czy planować wakaty, jakie są terminy poszczególnych czynności związanych z zatwierdzeniem arkusza, czy organ prowadzący może ingerować w ustalenia dyrektora? Analizujemy, wyjaśniamy, prezentujemy odpowiedzi na te oraz inne pytania dyrektorów. W artykule m.in.Czynności poprzedzające prace nad arkuszemProcedura tworzenia arkusza organizacjiPierwszy etap pracDrugi etap pracHarmonogram opiniowania i zatwierdzania arkusza organizacji szkoły w roku 2024Praktyczne wskazówki przy opracowywaniu arkuszuDokumenty do tematuPismo przekazujące projekt arkusza organizacyjnego organizacji związkowejPismo przekazujące projekt arkusza organizacyjnego organowi prowadzącemuUchwała - opinia rady pedagogicznejPraktyczne narzędziePrzykładowe kryteria doboru nauczycieli do rozwiązania stosunku pracy
Przykładowy arkusz organizacji pracy szkoły na rok 2024/2025
Arkusz organizacji jest obowiązkowym dokumentem w każdej szkole, przedszkolu i placówce publicznej, określa bowiem szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. Obowiązek jego opracowania wynika z przepisu art. 110 Prawa oświatowego. W szkołach i przedszkolach niepublicznych, które działają na podstawie statutu, kwestię sporządzania arkusza organizacji może regulować statut szkoły (art. 172 Prawa oświatowego). Jeżeli statut nie zawiera żadnych regulacji w tym zakresie, wtedy arkusz nie jest wymagany.
Zmiana zasad oceniania w trakcie roku szkolnego
Czy w trakcie roku szkolnego, w statucie szkoły, można zmienić zasady oceniania wewnątrzszkolnego?
Zastępstwa nauczyciela przedmiotu w klasach I-III
Czy nauczyciel z kwalifikacjami do prowadzenia danych zajęć może realizować tematy z tych zajęć w klasach I-III na zastępstwie?
Wymagania edukacyjne w statucie szkoły niepublicznej
Czy statut szkoły niepublicznej powinien zawierać szczegółowe wymagania edukacyjne, wymagania edukacyjne na poszczególne oceny oraz przeliczenie punktów z prac pisemnych na oceny wg skali ocen?
Ustanie zatrudnienia nauczyciela początkującego a ocena pracy
Nauczyciel odbył rok przygotowania do zawodu w naszej szkole, lecz nie dokonano oceny pracy nauczyciela po ustaniu zatrudnienia. Czy można wydać ocenę pracy po upływie 21 dni od rozwiązania stosunku pracy nauczyciela początkującego?
Terminy wdrażania standardów ochrony małoletnich
Od kiedy dyrektorzy mają obowiązek wdrażania w placówkach oświatowych standardów ochrony małoletnich?
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »