Egzaminy klasyfikacyjne on-line dla ucznia w nauczaniu domowym

Czy istnieje możliwość przeprowadzenia egzaminów klasyfikacyjnych on-line dla uczennicy klasy IV? Dziewczynka obecnie jest w systemie nauczania domowego.

ZWOLNIENIA W SZKOŁACH W PRAKTYCE – 25 KROKÓW, PORAD I WZORÓW

W wydaniu kwietniowym pisaliśmy na temat opracowania i przygotowywania arkusza organizacji pracy szkoły na kolejny rok szkolny. To zadanie jest już za nami. Konsekwencją prac nad arkuszem jest typowanie i zwalnianie nauczycieli. Przedstawiamy procedurę kadrową oraz odpowiedzi na najciekawsze pytania w temacie zwolnień w szkołach, jakie napływają do naszej redakcji. Każdy dyrektor, który boryka się z podobnymi problemami może zastosować zaprezentowane rozwiązania także w swojej szkole. Uzupełnieniem tematu są gotowe wzory dokumentów.W artykule m.in.12 kroków postępowaniaOchrona stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowaniaDługość okresu wypowiedzeniaOświadczenie o wypowiedzeniu nauczycielowi stosunku pracy7 problemów z praktykiDokumenty do tematu m.in.Pismo do związków zawodowych w sprawie konsultacji zamiaru rozwiązania stosunku pracyRozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniemWniosek nauczyciela o przeniesienie w stan nieczynnyPorozumienie w sprawie wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę

Prace domowe w polskich szkołach - zmiany od kwietnia 2024 r.

Ostatnio jednym z najgorętszych tematów jest zagadnienie zadawania i oceniania prac domowych w polskich szkołach. Już wcześniej trwały wieloletnie dyskusje nad sposobem zadawania prac i sensem ich oceniania. Obecnie po zmianie przepisów – dyskusji o pracach domowych jest mnóstwo. Pojęcie pracy domowej jest chyba tak stare jak pojęcie szkoły i zawdzięcza jej swoje istnienie. Spróbujmy więc zebrać obowiązujące przepisy, uporządkować zagadnienie i wyciągnąć wnioski.W artykule m.in.Kłopoty z pracą domowąAktualne regulacje prawneZalety zadawania prac domowychUregulowanie zasad w statucieDobre praktyki przy zadawaniu prac domowychOcenianie prac domowychPraktyczne narzędzie Przydatne materiały: Jak wspierać uczniów w samodzielnym uczeniu się?

Złe zachowania a wykluczenie ucznia z wycieczki

Chcemy dopisać w systemie oceniania zachowania, że nauczyciel może nie zabrać ucznia na zawody, konkurs, wycieczkę klasową lub szkolną, jeśli jego zachowanie w ostatnim czasie lub całym półroczu było karygodne. Każdorazowo o udziale ucznia w wyżej wymienionych aktywnościach będzie decydował nauczyciel lub dyrektor. Czy te zapisy są zgodne z prawami dziecka?

Wypłata wyrównania wynagrodzenia

W grudniu 2023 roku nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim - 7 dni. Rozliczenie zwolnienia lekarskiego nastąpiło w styczniu 2024 roku. Czy wypłacając wyrównanie wynagrodzenia za miesiąc styczeń 2024 roku pracodawca może pomniejszyć je o czas grudniowej choroby, zgodnie z listą płac. Wyrównanie wypłaca się do listy płac czy faktycznego czasu zwolnienia lekarskiego?

Świadectwo pracy w aktach osobowych

W 2019 roku w trakcie zatrudnienia pracownik dostarczył świadectwo pracy, które wpięłam do cześć A akt osobowych. Czy postąpiłam prawidłowo? Czy powinnam wpiąć świadectwo pracy do części B?

Świadczenie z ZFŚS dla nauczyciela emeryta

W szkole jest zatrudniony nauczyciel emeryt na czas określony, wymiar etatu 2/18 do końca roku szkolnego tj. 21 czerwca 2024. Pobiera emeryturę i otrzymuje pensje nauczyciela. Czy powinien otrzymać świadczenie z ZFŚŚ z puli emeryta i z puli nauczyciela ? Czy tylko z puli nauczycieli?

Rozwiązanie klasy sportowej od nowego roku szkolnego

Rodzice uczniów klasy sportowej (aktualnie VI) zwrócili się z prośbą o rozwiązanie klasy sportowej od nowego roku szkolnego, czyli w klasie VII. Proszę o wskazanie podstawy prawnej celem zwrócenia się do organu prowadzącego w tej kwestii.

Przyjęcie do szkoły ucznia z obwodu w trakcie roku szkolnego

Dyrektor jednej ze szkół podstawowych, której ustalono obwód, ma wątpliwość co do przyjęcia ucznia do szkoły. Uczeń był uczniem klasy I-V tej szkoły (uczeń zamieszkuje w obwodzie szkoły), następnie kontynuował naukę w szkole niepublicznej, a obecnie chce wrócić do szkoły, do której wcześniej uczęszczał. Czy dyrektor musi przyjąć ucznia z urzędu zgodnie z art. 130 ust. 2 i 3 ustawy Prawo Oświatowe? Czy uczniowi, w wyniku odmowy przyjęcia przez dyrektora, ma obowiązek wskazać miejsce nauki organ prowadzący?

PROBLEMY WYCHOWAWCZE SZKOŁY Z UCZNIEM - POSTĘPOWANIE

1.     W szkole jest uczeń, z którym są liczne problemy wychowawcze: pali papierosy, opuszcza lekcje, ma naganne zachowanie, demoralizuje innych, posiada naganę dyrektora oraz liczne uwagi. W związku z wielokrotnymi rozmowami z rodzicem i brakiem reakcji, chcemy zgłosić sprawę ucznia. Jak powinno wyglądać takie pismo i gdzie je zgłosić?