„Dobry start” - założenia na rok szkolny 2019/2020

Projekt ustawy o świadczeniu dobry start przewiduje przeniesienie rozwiązań funkcjonujących dotychczas – czyli od zeszłego roku – na poziomie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów na grunt ustawy. Sprawdzamy, czy w programie nastąpiły jakieś zmiany od zeszłego roku.Proponuje się, aby projektowana ustawa weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Świadectwo pracy bez imion rodziców

Dnia 4 maja 2019 r. weszła w życie ustawa z 21 lutego 2019 r. , która ogranicza zakres przetwarzanych danych pracowników m.in. poprzez odstąpienie od pozyskiwania imion rodziców kandydata do pracy.

Dostęp do opieki zdrowotnej w szkole

Sejm uchwalił ustawę, która standaryzuje zakres opieki zdrowotnej nad uczniami. Zapewnia ona dostęp do opieki zdrowotnej w szkole oraz gwarantuje równy dostęp dzieci i młodzieży do gabinetów stomatologicznych.

10 nowości w klasyfikacji uczniów

Od 27 kwietnia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące klasyfikacji uczniów.  Zmiany wprowadza także ustawa z 25 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Prawo oświatowe.

UODO: nie można umieszczać listy przyjętych uczniów w Internecie

Po zakończonej rekrutacji szkoły i placówki mogą publikować listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych w swojej siedzibie. Jednak, jak zauważa Urząd Ochrony Danych Osobowych - publikowanie tych wyników na stronie internetowej szkoły jest niedopuszczalne. Przedstawiamy główne wytyczne UODO.

Funkcjonowanie szkoły w czasie strajku nauczycieli

Nie ma przepisów prawnych odnoszących się bezpośrednio do funkcjonowania szkoły w czasie strajku nauczycieli. Jednak strajk musi być prowadzony zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, a za bezpieczeństwo dzieci w każdych warunkach odpowiada dyrektor szkoły.

Nauczyciele spoza szkoły w komisjach egzaminacyjnych

MEN planuje zmiany w wyznaczaniu składu komisji egzaminacyjnych - będzie można wyznaczać egzaminatorów spoza (projekt z 8 marca, stan prawny na 20 marca) . Rozwiązanie takie pozwoli dyrektorowi szkoły na większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących, co związane jest również z planowanym strajkiem nauczycieli w kwietniu br.

Waloryzacja kwoty wolnej od potrąceń z zasiłków

Dnia 1 marca 2019 r. w związku z waloryzacją rent i emerytur, wzrosła kwota wolna od potrąceń z zasiłków wypłacanych pracownikom. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wynosi 102,86%

MEN: Matematyka nadal obowiązkowym przedmiotem na maturze

Ministerstwo Edukacji Narodowej odniosło się do wniosków NIK dotyczących m.in. zawieszenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Zgodnie z odpowiedzią: matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich. Postulowane przez NIK „zawieszenie” obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego. Nowa podstawa programowa, będąca efektem reformy edukacji podkreśla rozwijanie kompetencji innowacyjnych uczniów, m.in. przez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, jak np. metoda projektu, a także wykorzystywanie w szkole nowych technologii.

Obowiązuje już rozporządzenie w sprawie dofinansowania szkolnych stołówek

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie realizacji modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Chodzi o finansowe wsparcie samorządów w organizacji stołówek i jadalni w szkołach. Można więc już przygotowywać wniosek o rządowe pieniądze na szkolną stołówkę.