Lex Czarnek czeka tylko na podpis prezydenta!

Sejm odrzucił uchwałę Senatu dotyczącą Lex Czarnek czyli nowelizacji Prawa oświatowego. Ustawa czeka tylko na podpis Prezydenta. Przedstawiamy najważniejsze zmiany.

CKE: Nowe wymagania egzaminacyjne na maturze 2023 i 2024

Na stronie resortu edukacji i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowano wymagania egzaminacyjne obowiązujące na maturze przeprowadzanej w 2023 i 2024 r. Przedstawiamy szczegóły zmian i wytycznych.

Wymagania edukacyjne dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie

Czy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym opracowuje się wymagania edukacyjne?

SPRAWOZDANIE Z NADZORU PEDAGOGICZNEGO ZA I PÓŁROCZE WEDŁUG NOWYCH ZASAD

Od tego roku szkolnego zmieniły się przepisy dotyczące nadzoru pedagogicznego. Zamiast czterech, są tylko dwie formy nadzoru: kontrola i wspomaganie. To pociąga za sobą zmiany w tworzeniu planów nadzoru oraz wnioskach ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego, które dyrektor jest zobowiązany przedstawić radzie pedagogicznej nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym. Zbieramy szczegółowe informacje na temat nowych wytycznych i zadań. Uzupełnienie tekstu stanowi wzorcowy, gotowy do wykorzystania dokument - sprawozdanie dyrektora ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego w I półroczu   roku szkolnego 2021/2022.

RAPORT SPECJALNY: Podsumowanie półrocza w roku szkolnym 2021/2022

Połowa roku szkolnego to czas podsumowań, analiz i wniosków do dalszej pracy szkoły. Należy rzetelnie sprawdzić, jaki jest stan obecny, po połowie roku szkolnego. Następnie ustalić, czy i jakie zmiany są pożądane na drugą połowę roku. Rzetelne podsumowanie półrocza daje realne możliwości poprawy i usunięcia zauważonych błędów czy nieprawidłowości. W ocenie efektów półrocznej pracy należy również uwzględnić stopień realizacji zadań wynikających z priorytetów MEN. Zbieramy szczegółowe informacje, jakie obszary funkcjonowania szkoły należy podsumować i w jaki sposób.

Próbny egzamin ósmoklasisty

Czy szkoła ma obowiązek przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty z Operonem czy organizowany przez CKE? Czy szkoła ma obowiązek przeprowadzić jakikolwiek egzamin próbny ósmoklasisty?

Niska frekwencja na zajęciach a wystawienie oceny na półrocze

Jeśli frekwencja ucznia na przedmiocie w semestrze wynosi 16%, uczeń uzyskał z tego przedmiotu dwie pozytywne oceny (praca na lekcji ) – czy można mu wystawić ocenę na półrocze? Czy powinien być nieklasyfikowany? Jest to przedmiot zawodowy, który kończy się po I półroczu, przedmiot nie będzie kontynuowany. Kiedy powinien odbyć się ew. egzamin klasyfikacyjny?

Zapowiedź numeru lutowego

Serdecznie zapraszam do lektury lutowego wydania magazynu. Pierwsze półrocze zajęć dobiega końca, a to sygnał, że czas zacząć przygotowywać podsumowanie nadzoru pedagogicznego. O tym też jest temat numeru. Przeczytaj, jak zmieniły się przepisy od września 2021 roku, jakie w związku z tym nowe obowiązki w zakresie sprawozdania z nadzoru spoczywają na dyrektorze oraz jak opracować dokument zgodnie z nowymi wytycznymi.  Uzupełnieniem tematu jest szczegółowy dokument, gotowy do zastosowania w placówce oświatowej.  

Zapowiadane zmiany w przepisach oświatowych w roku 2022

Zgodnie z zapisami projektów aktów prawnych oraz zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki kolejny rok kalendarzowy wprowadzi zmiany w polskich szkołach. W poniższej tabeli zamieszczamy spis projektowanych zmian.