Rada pedagogiczna – posiedzenie sierpniowe, czyli przygotowanie do nowego roku szkolnego
Dyrektorzy szkół, aby zdążyć ze wszystkimi przygotowaniami szkoły do rozpoczynającego się roku szkolnego, zaczynają intensywnie pracować już od połowy sierpnia, a czasem jeszcze wcześniej. Przeprowadzenie egzaminów poprawkowych, przedstawienie wniosków z nadzoru pedagogicznego za poprzedni rok, przygotowanie planu nadzoru na nowy rok szkolny, przydział zadań dla poszczególnych nauczycieli, powołanie zespołów zadaniowych, przedstawienie zadań w związku z nową organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej to tylko niektóre punkty organizacyjnego posiedzenia rady pedagogicznej. Jej przygotowanie i sprawne przeprowadzenie jest dla dyrektora szkoły dużym wyzwaniem. Nawet najmniejszy błąd może spowodować dezorganizację w pracy szkoły. Aby ułatwić prace organizacyjne prezentujemy konspekt sierpniowego posiedzenia rady pedagogicznej.
Orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej ważne przy ocenianiu ucznia z upośledzeniem
Pytanie: Czy uczeń szkoły podstawowej lub gimnazjum mający orzeczenie o upośledzeniu w stopniu lekkim musi mieć ocenę opisową z zachowania na półrocze lub koniec roku ?
Nadzór pedagogiczny − ostatnie zmiany praz plan nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2013/2014
Obowiązek uzgodnienia przebiegu ewaluacji zewnętrznej z dyrektorem szkoły, możliwość wglądu do raportu z ewaluacji przez radę rodziców, samorząd uczniowski i radę szkoły, czytelne przepisy, mówiące o tym, kogo należy poinformować o wnioskach i wynikach ewaluacji − takie między innymi zmiany wprowadza nowelizacja przepisów o nadzorze pedagogicznym. Od września roku szkolnego 2013/2014 nadzór pedagogiczny w szkołach stanie się bardziej elastyczny, a ewaluacja wewnętrzna będzie obejmować tylko istotne zagadnienia. Nie będzie już podziału na obszary w ewaluacji zewnętrznej. Sprawdzamy, jakie zmiany wprowadziło nowe rozporządzenie o nadzorze i porównujemy je z dotychczas obowiązującymi oraz prezentujemy gotowy schemat nadzoru dyrektorskiego na ten rok.
Dyrektor szkoły może zaplanować nauczycielowi tzw. okienko
Pytanie: Co roku w rozkładzie lekcji dyrektor szkoły planuje każdemu nauczycielowi nawet od 3 do 5 okienek w tygodniu. Grupa nauczycieli napisała list w tej sprawie do organu prowadzącego. Czy dopuszczalne jest, aby nauczyciel miał w planie lekcji przerwy w formie tzw okienek między godzinami lekcyjnymi? Czy jest przepis prawny, który to reguluje?
Decyzji o zatrudnieniu nauczyciela nie trzeba uzasadniać związkowi zawodowemu
Pytanie: Czy dyrektor szkoły ma obowiązek uzasadnić na pisemną prośbę przewodniczącego koła Solidarności, dlaczego ogłosił nabór na stanowisko nauczyciela i wyjaśniać, jakie były przesłanki tej decyzji?