Zmiany na egzaminie maturalnym – System Informatyczny Obsługujący Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO)
Już w roku szkolnym 2024/2025 egzamin maturalny zostanie zorganizowany z wykorzystaniem SIOEO czyli Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące.
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w związku ze szkoleniem z pierwszej pomocy
Czy w przypadku szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, które zostało zorganizowane po godzinach pracy, pracownikom należy wypłacić wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?
Wydłużenie egzaminu ósmoklasisty już w 2025 r.
Czas trwania egzaminu ósmoklasisty zostanie wydłużony o 25%. Zmiany obejmą już egzamin zdawany w 2025 r.
Ważny wyrok TK – możliwe przeliczenie emerytury nauczyciela z art. 88
Nauczyciele, którzy korzystali z wcześniejszej emerytury z art. 88 Karty Nauczyciela, a przez to zmniejszono ich emeryturę powszechną, mogą ubiegać się o przeliczenie tego drugiego świadczenia. Wszystko dzięki niedawnemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Sprawdzamy, kto jest w grupie osób, która może ubiegać się o przeliczenie emerytury po wyroku TK.
Sąd Najwyższy: przekroczenie norm czasu pracy przez nauczyciela to praca w godzinach nadliczbowych
Nauczyciel, który w wyniku polecenia służbowego dyrektora przekracza 40-godzinną tygodniową normę czasu pracy, pracuje w godzinach nadliczbowych według Kodeksu pracy – tak wynika z przełomowego stanowiska Sądu Najwyższego wyrażonego w uchwale z 26 lutego 2025 r. Przedstawiamy szczegóły.
Podwyżki dla nauczycieli 2025 – z wyrównaniem wynagrodzenia
Stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wzrosną w 2025 r. o 5%. Oznacza to konieczność wypłaty wyższych stawek wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wraz z wyrównaniem, które obejmie także niektóre inne składniki wynagrodzenia a nawet inne świadczenia pieniężne. Sprawdzamy, jak wypłacać podwyżki dla nauczycieli w 2025 roku.
Opiniowanie arkusza organizacji przez radę pedagogiczną
Kto opiniuje arkusz organizacji? Czy należy to do kompetencji rady pedagogicznej?
Kontrola kuratorium a nieobecność dyrektora szkoły
Podczas kontroli kuratorium oświaty nie będzie dyrektora szkoły. Czy dyrektor musi upoważnić lub dać pełnomocnictwo dla wicedyrektora szkoły?
Kompendium wiedzy o mobbingu w szkole
Nauczyciel obraził swojego kolegę. Inny uważa, że został pomówiony. Dyrektor skrytykował nauczyciela i ustalił negatywną ocenę jego pracy. Wychowawca jednej z klas nieustannie krytykuje szkolnego pedagoga i głośno wytyka jego błędy podczas zebrań rady pedagogicznej. Podstawowe pytanie w każdej z tych sytuacji brzmi: czy dane zachowanie to już mobbing? Jak go odróżnić od zniesławienia, znieważenia, naruszenia dobór osobistych? Co jest, a co nie jest mobbingiem i jak postępować w sytuacji, gdy do niego doszło? Szczegółowe informacje i przykłady z praktyki szkolnej w artykule. W artykule m.in. Cechy mobbingu w szkoleCo jest, a co nie jest mobbingiemMobbing a dyskryminacjaMobbing a naruszenie dóbr osobistychOdpowiedzialność za mobbing w szkoleRoszczenia związane z mobbingiem w szkoleRola dyrektora w postępowaniu sądowymDokumenty do tematuZarządzenie dyrektora w sprawie wprowadzenia Wewnętrznej Polityki AntymobbingowejWewnętrzna Polityka Antymobbingowa
Informacje o dostosowaniach ucznia w dzienniku
Czy do dziennika lekcyjnego można wpisać informacje o dostosowaniach ucznia?
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »