Postępowanie w przypadku źle wystawionej oceny śródrocznej
Nauczyciel wystawił źle ocenę śródroczną. Wpisał „zwolniony” uczniowi, który powinien być oceniony. Rada pedagogiczna zatwierdziła wyniki klasyfikacji śródrocznej. Czy nauczyciel ma poprawnie wystawić ocenę? Czy należy ponownie zwołać radę pedagogiczną i podjąć nową uchwałę, która zmieniałaby poprzednią? Jakie działania powinny być podjęte w szkole?
Podsumowanie półrocza w roku szkolnym 2024/2025 – checklista
Półrocze roku szkolnego to czas wytężonej pracy, podsumowań, weryfikacji zadań i analizy działań podejmowanych w pierwszym okresie nauki. Przedstawiamy szczegółową checklistę z obowiązkami i zmianami w przepisach oświatowych. Uzupełnieniem tematu są gotowe do wykorzystania wzory dokumentów. Małgorzata CeluchW artykule m.in.Obowiązki dyrektora w ramach podsumowania półroczaAnaliza wyników klasyfikacji śródrocznejPodsumowanie nadzoru pedagogicznegoOcena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznejNajważniejsze zmiany w przepisach oświatowych na przełomie rokuDokumenty do tematuWyniki klasyfikacji śródrocznej danej klasyRaport z przeglądu i oceny stanu bezpieczeństwa
Podsumowanie i sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego za I półrocze 2024/2025 - wskazówki i wzór
Zapraszam do lektury krótkiego, ale bardzo narzędziowego tematu dotyczącego półrocznego podsumowania nadzoru pedagogicznego. Podpowiadamy, jakie dokumenty opracowuje dyrektor, co w nich zawrzeć. Zamieszczamy też gotowy przykład dokumentu.W artykule m.in.Forma przekazywania radzie pedagogicznej wniosków z nadzoru pedagogicznegoWnioski z kontroliWnioski ze wspomagania nauczycieli z realizacji ich zadańDokumenty do tematuSprawozdanie dyrektora szkoły sprawowanego nadzoru pedagogicznego w I półroczu roku szkolnego
Pobieranie czesnego przez szkołę niepubliczną
Czy szkoła niepubliczna (średnia) pobierająca dotację na uczniów w edukacji domowej, w tym uczniów z orzeczeniami o kształceniu specjalnym, ma prawo pobierać czesne od tych uczniów nie oferując żadnych zajęć poza minimum wymagane przez ustawę?
Organizacja w szkołach zajęć z pierwszej pomocy - wyjaśniamy wątpliwości
Wg resortu edukacji jedną z najważniejszych umiejętności zdobywanych w szkole powinna być umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Obowiązek zorganizowania w szkołach zajęć z pierwszej pomocy został wprowadzony w podstawie programowej obowiązującej od 1 września 2024 r. Inaczej będą one wyglądały na wczesnym etapie edukacji, inaczej w klasach IV-VII oraz w klasie VIII.
Nieprzestrzeganie przez nauczyciela zapisów dotyczących oceniania
W naszym Szkolnym Systemie Oceniania (statucie) mamy ustalone progi procentowe dla poszczególnych ocen (6, 5, itp.). Czy nauczyciel jest zobowiązany przestrzegać tych zapisów? Niektórzy nauczyciele zawyżają oceny - co jest źródłem poczucia niesprawiedliwości u uczniów, budzi też wiele kontrowersji u pozostałych nauczycieli, którzy do dokumentów szkolnych się stosują - wbrew zarówno zapisom w szkolnych dokumentach, jak i poleceniom/prośbom dyrektora o to, by tych zapisów przestrzegać.
Miejsce przechowywania hulajnóg elektrycznych w szkole
Czy uczniowie mogą zostawiać hulajnogi elektryczne w szatni szkolnej?
Forma zamieszczanie informacji w protokołach rady pedagogicznej
Czy protokoły rady pedagogicznej mogą zawierać załączniki np. arkusz informacyjny o klasie na radę klasyfikacyjną, czy wszystko musi być zawarte w treści protokołu?
Dodatek za trudne warunki pracy
Nauczyciel wychowania fizycznego ma wypłacany dodatek za trudne warunki pracy, ponieważ prowadzi zajęcia w klasach łączonych. Nauczyciel był delegowany na zawody sportowe i nie prowadził w tym czasie zajęć w klasach łączonych. Czy należy mu się dodatek za te godziny?