Dziecko z zaburzeniami odżywiania w szkole

Zaburzenia odżywiania to trzecia, po astmie i otyłości, najczęstsza choroba przewlekła u nastolatków. Codzienne funkcjonowanie dzieci z zaburzeniami odżywiania jest bardzo utrudnione, a świadome otoczenie może stanowić dużą pomoc lub stać się zagrożeniem. Dlatego bardzo ważne jest, by wszyscy nauczyciele wiedzieli o chorobie ucznia i znali zasady postepowania. Tym bardziej, że dane statystyczne wskazują, iż w każdej klasie licealnej choroba może dotyczyć nawet dwóch osób, a coraz częściej niestety dotyczy również dzieci w szkole podstawowej. Przedstawiamy praktyczny artykuł dotyczący obowiązków, zadań, profilaktyki i zasad pomocy uczniom z zaburzeniami odżywiania. W artykule m.in.Zaburzenia odżywiania - czyli co?Co powoduje zaburzenia odżywiania? Profilaktyka zaburzeń odżywianiaFunkcjonowanie ucznia z zaburzeniami odżywianiaWczesna interwencja w przypadku symptomów zaburzeń odżywianiaUczeń z anoreksją – zadania szkołyDziecko z bulimią w szkolePraktyczne narzędzieScenariusz zajęć: Gdy widzisz się w krzywym zwierciadle. Profilaktyka zaburzeń odżywiania dla młodszych uczniów szkół podstawowych

Wydawanie rodzicom ucznia kopii arkuszy ocen

Czy można rodzicom wydać kopie arkuszy ocen i na jakiej podstawie prawnej?

Udostępnianie nauczycielowi projektu arkusza organizacji

W dniu 29 marca wysłałam projekt arkusza organizacyjnego na kolejny rok szkolny do związków. 5 kwietnia zgłosił się do mnie nauczyciel o udostępnienie mu projektu arkusza, bo ma do tego prawo. Czy dyrektor ma prawo udostępnić projekt arkusza organizacyjnego, który nie jest zatwierdzony każdemu nauczycielowi, który o to poprosi?

Termin składania opinii z poradni

Uczniowie kilkanaście razy w roku szkolnym w różnych terminach przedstawiają z poradni opinie o indywidualnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. Czy dyrektor może wydać zarządzenie, że opinie składa się do końca września i do końca pierwszego półrocza?

Egzaminy klasyfikacyjne on-line dla ucznia w nauczaniu domowym

Czy istnieje możliwość przeprowadzenia egzaminów klasyfikacyjnych on-line dla uczennicy klasy IV? Dziewczynka obecnie jest w systemie nauczania domowego.

ZWOLNIENIA W SZKOŁACH W PRAKTYCE – 25 KROKÓW, PORAD I WZORÓW

W wydaniu kwietniowym pisaliśmy na temat opracowania i przygotowywania arkusza organizacji pracy szkoły na kolejny rok szkolny. To zadanie jest już za nami. Konsekwencją prac nad arkuszem jest typowanie i zwalnianie nauczycieli. Przedstawiamy procedurę kadrową oraz odpowiedzi na najciekawsze pytania w temacie zwolnień w szkołach, jakie napływają do naszej redakcji. Każdy dyrektor, który boryka się z podobnymi problemami może zastosować zaprezentowane rozwiązania także w swojej szkole. Uzupełnieniem tematu są gotowe wzory dokumentów.W artykule m.in.12 kroków postępowaniaOchrona stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowaniaDługość okresu wypowiedzeniaOświadczenie o wypowiedzeniu nauczycielowi stosunku pracy7 problemów z praktykiDokumenty do tematu m.in.Pismo do związków zawodowych w sprawie konsultacji zamiaru rozwiązania stosunku pracyRozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniemWniosek nauczyciela o przeniesienie w stan nieczynnyPorozumienie w sprawie wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę