W 2016 r. subwencja na jednego ucznia będzie wyższa o 98 zł
Nowe wyliczenia dla klas I–III, zmiany w naliczaniu subwencji oświatowej dla uczniów niepełnosprawnych to propozycje projektowanego rozporządzenia dotyczącego podziału subwencji w roku 2016 r. Projekt przewiduje również więcej pieniędzy dla mniejszych gmin.
Szkolnictwo zawodowe zyska 2 nowe zawody
Z 203 do 205 wzrośnie liczba zawodów, jeśli wejdzie w życie rozporządzenie przewidujące dodanie do ogólnej liczby zawodu kierowcy mechanika i jeźdźca. Konieczność wprowadzenia zmian w rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wynika z potrzeb rynku pracy.
Samorządowe jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT
Jednostki budżetowe nie mogą być uznane za podatników VAT, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności. Oznacza to, że gmina oraz jej jednostki budżetowe, np. szkoła, to jeden podatnik VAT. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Są dostępne 4 publikacje dla nauczycieli wychowania do życia w rodzinie
Przykładowe scenariusze lekcji opracowane na każdy etap edukacyjny, porady i wskazówki rozmów z rodzicami uczniów czy też informacje o zagrożeniach pornografią to tematy opracowane w publikacjach dla nauczycieli WDŻ. Całość dostępna jest na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Monitorowanie podstawy programowej można uregulować w dokumentacji szkolnej
Przepisy prawa oświatowego nie narzucają konieczności tworzenia narzędzi służących monitorowaniu realizacji podstawy programowej. Dyrektor i nauczyciele mogą jednak w tym zakresie przygotować dodatkowe dokumenty, np. procedurę. Należy jednak pamiętać, że wszelkie działania związane z monitorowaniem powinny być odnotowane i udokumentowane w formie pisemnej.
Dyrektor odwołany niesłusznie dostanie odszkodowanie w pełnej wysokości
Nauczyciel odwołany ze stanowiska dyrektora szkoły bez wypowiedzenia otrzyma odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pracę za czas, do którego powierzenie stanowiska miało trwać. Odszkodowanie będzie więc wyższe niż wysokość utraconego dodatku funkcyjnego – orzekł Sąd Najwyższy.
20 zmian poprawi bezpieczeństwo dzieci podczas wypoczynku
Zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, a także wzmocnienie nadzoru nad wypoczynkiem to główne założenia nowych przepisów wprowadzonych do ustawy o systemie oświaty. Szkoły muszą zwrócić uwagę przede wszystkim na nowy sposób zgłaszania wypoczynku, który będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2016 r.
10 zasad pomoże w przygotowaniu przedświątecznej pomocy socjalnej
Nieobecność nauczyciela w pracy z powodu urlopu wychowawczego, przejście na rentę czy też emeryturę nie wyklucza przyznania świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie przyznając uprawnionemu pracownikowi świadczenia, pracodawca narusza przepisy i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. A co więcej, działające w szkole związki zawodowe mogą domagać się w takiej sytuacji zwrotu środków na rachunek funduszu.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3