Brak dostępu do sali informatycznej uczennicy na wózku
Pytanie: Od września uczennicą liceum jest dziewczynka niepełnosprawna ruchowo. Jej klasa uczy się w jednej sali lekcyjnej, żeby ograniczyć potrzebę przemieszczania się po szkole (dwa piętra, brak windy). Mamy problem ze zorganizowaniem lekcji informatyki, ponieważ pracownia mieści się na drugim piętrze i dla tej uczennicy dostęp jest praktycznie niemożliwy. Jakie są możliwości zorganizowania lekcji informatyki? Czy można uczennicę zwolnić z tych zajęć?
Bon na laptop dla nauczyciela
Pytanie: Nauczyciel skorzystał z dofinansowania w czasie nauki zdalnej, za które kupił tablet. Czy w związku z tym może skorzystać z bonu na laptop dla nauczyciela?
Wydawanie i rejestrowanie zarządzeń dyrektora
W szkole dyrektor wydawał zarządzenia m.in. 1. dotyczące innej organizacji zajęć w danym dniu, organizacji nauki zdalnej, oraz 2. w sprawie wysokości opłat za wynajem pomieszczeń szkolnych, powołania komisji przetargowej itp. W pierwszym przypadku zarządzenie jest podawane do wiadomości pracownikom, którzy potwierdzają podpisem zapoznanie się z nim. Takie zarządzenia są numerowane „w roku szkolnym”. Drugi przypadek to zarządzenia, które nie są potwierdzane podpisem pracowników i numerowane są „w roku kalendarzowym”. Czy to dobra praktyka? Powinien istnieć jeden czy dwa rejestry?
Udostępnianie prac ucznia w formie zdjęć
Czy rodzicom można udostępniać sprawdziany w formie fotografii pracy ucznia? Czy nie jest to łamaniem praw autorskich, jeśli nauczyciele korzystają z gotowych sprawdzianów oferowanych przez wydawnictwo?
Brak opału w szkole - co z zajęciami?
Niektóre placówki podjęły już decyzję, że zajęcia w trakcie sezonu grzewczego będą prowadzone w formie zdalnej. Czy taka procedura jest zgodna z prawem? Co będzie z nauką w szkole, gdy zabraknie opału?
Zajęcia wyrównawcze dla ucznia z Ukrainy
W roku szkolnym 2020/2021 przyjęto ucznia z Ukrainy do naszej szkoły. Czy w tym roku szkolnym dla tego ucznia przysługują zajęcia wyrównawcze?
Zasiłek lub stypendium szkolne dla ucznia pobierającego naukę w ukraińskiej szkole
Dziecko z Ukrainy (uchodźca) uczy się zdalnie (w polskim domu) w ukraińskiej szkole. Czy przysługuje takiemu uczniowi zasiłek szkolny lub stypendium szkolne? Nie ma nic wspólnego ze szkołą w Polce, rodzic złożył oświadczenie, że dziecko uczy się zdalnie w domu.
Opieka dla dziecka z autyzmem krok po kroku
Autyzm może mieć różne nasilenie u każdego dziecka. Wsparcie oraz leczenie polega na różnych formach psychoterapii – powinna ona dotyczyć całej rodziny. Im wcześniej wdrożymy proces terapeutyczny, tym większe szanse na poprawę funkcjonowania. Placówka, do której uczęszcza dziecko z autyzmem zobowiązane jest do zatrudnienia dodatkowo tzw. nauczyciela wspomagającego. Czy taki nauczyciel musi być obecny w przy dziecku przez cały czas jego pobytu w placówce? Czy zamiast nauczyciela wspomagającego można zatrudnić specjalistę lub zapewnić wsparcie pomocy nauczyciela?
Wynagrodzenie urlopowe nauczyciela a minimalne wynagrodzenie za pracę w szkole
Czy do minimalnego wynagrodzenia za pracę wlicza się wynagrodzenie urlopowe nauczycieli?
Arkusz organizacji w sytuacji zmiany dyrektora od nowego roku szkolnego
Czy dyrektor szkoły urzędujący do 31 sierpnia danego roku, kończący kadencję dyrektora, przygotowując jeszcze kolejny rok szkolny (arkusz organizacyjny, organizację kolejnego roku szkolnego - od września, plan zajęć, itp.), bo taki ma obowiązek - może podpisać umowy z nauczycielami, którzy będą pracowali od 1 września? Czy ma to zrobić "nowy" dyrektor? Sytuacja jest o tyle trudna, że dyrektor musi zadeklarować nauczycielowi, czy będzie pracował od września, czy nie, bo nauczyciel ma propozycję pracy w innej szkole, a chcemy zabezpieczyć prawidłową organizację pracy szkoły.
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »