Rozwiązanie klasy sportowej od nowego roku szkolnego
Rodzice uczniów klasy sportowej (aktualnie VI) zwrócili się z prośbą o rozwiązanie klasy sportowej od nowego roku szkolnego, czyli w klasie VII. Proszę o wskazanie podstawy prawnej celem zwrócenia się do organu prowadzącego w tej kwestii.
Przyjęcie do szkoły ucznia z obwodu w trakcie roku szkolnego
Dyrektor jednej ze szkół podstawowych, której ustalono obwód, ma wątpliwość co do przyjęcia ucznia do szkoły. Uczeń był uczniem klasy I-V tej szkoły (uczeń zamieszkuje w obwodzie szkoły), następnie kontynuował naukę w szkole niepublicznej, a obecnie chce wrócić do szkoły, do której wcześniej uczęszczał. Czy dyrektor musi przyjąć ucznia z urzędu zgodnie z art. 130 ust. 2 i 3 ustawy Prawo Oświatowe? Czy uczniowi, w wyniku odmowy przyjęcia przez dyrektora, ma obowiązek wskazać miejsce nauki organ prowadzący?
PROBLEMY WYCHOWAWCZE SZKOŁY Z UCZNIEM - POSTĘPOWANIE
1. W szkole jest uczeń, z którym są liczne problemy wychowawcze: pali papierosy, opuszcza lekcje, ma naganne zachowanie, demoralizuje innych, posiada naganę dyrektora oraz liczne uwagi. W związku z wielokrotnymi rozmowami z rodzicem i brakiem reakcji, chcemy zgłosić sprawę ucznia. Jak powinno wyglądać takie pismo i gdzie je zgłosić?
Organizacja zastępstw za nieobecnych nauczycieli krok po kroku
Nauczyciel matematyki, chcąc załatwić sprawę osobistą, poprosił znajomego nauczyciela o zastępstwo na swojej lekcji. W zamian obiecał, że zastąpi go kolejnego dnia i opuścił szkołę. Zastępstwa koleżeńskie, choć na szczęście spotykane coraz rzadziej, nie są dopuszczalne w przepisach prawa. To dyrektor powinien decydować o przydziale zastępstw nauczycielom – w zależności od czasu nieobecności zastępowanego nauczyciela, dostępności kadry, organizacji pracy szkoły. Przedstawiamy wytyczne, przepisy i zasady organizacji zastępstw stałych i doraźnych w szkole. Uzupełnieniem części teoretycznej są zebrane konkretne problemy z praktyki szkolnej – eksperci rozwiewają wątpliwości dyrektorów! W artykule m.in.Podstawa prawna organizacji zastępstwZastępstwa stałe i doraźneProcedura i zasady organizacji zastępstwZastępstwa dyrektora i bibliotekarzyWynagrodzenie za zastępstwaOrganizacja zastępstw w praktyce szkolnejPraktyczne narzędzieGodziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa - porównanie
Naruszenie nietykalności cielesnej ucznia a zawieszenie nauczyciela
Nauczyciel naruszył nietykalność cielesną ucznia. Czy należy natychmiastowo zawiesić go w obowiązkach służbowych?
Dodatkowe dni wolne od zajęć w przypadku braku klasy VIII
W bieżącym roku szkolnym w jednej ze szkół nie ma klasy VIII. Czy wobec tego należą się uczniom dodatkowe 3 dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w terminie egzaminów, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego?
Arkusz organizacji pracy szkoły 2024/2025 krok po kroku
Kwiecień to czas wytężonej pracy nad przygotowaniem i opracowaniem arkusza organizacji pracy szkoły na kolejny rok szkolny. Przedstawiamy kompendium wiedzy poświęcone tej tematyce: jakie czynności powinny poprzedzić przygotowanie arkusza, jak dobrać nauczycieli do zwolnienia, jak ująć nauczycieli na urlopach, czy planować wakaty, jakie są terminy poszczególnych czynności związanych z zatwierdzeniem arkusza, czy organ prowadzący może ingerować w ustalenia dyrektora? Analizujemy, wyjaśniamy, prezentujemy odpowiedzi na te oraz inne pytania dyrektorów. W artykule m.in.Czynności poprzedzające prace nad arkuszemProcedura tworzenia arkusza organizacjiPierwszy etap pracDrugi etap pracHarmonogram opiniowania i zatwierdzania arkusza organizacji szkoły w roku 2024Praktyczne wskazówki przy opracowywaniu arkuszuDokumenty do tematuPismo przekazujące projekt arkusza organizacyjnego organizacji związkowejPismo przekazujące projekt arkusza organizacyjnego organowi prowadzącemuUchwała - opinia rady pedagogicznejPraktyczne narzędziePrzykładowe kryteria doboru nauczycieli do rozwiązania stosunku pracy
Przykładowy arkusz organizacji pracy szkoły na rok 2024/2025
Arkusz organizacji jest obowiązkowym dokumentem w każdej szkole, przedszkolu i placówce publicznej, określa bowiem szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. Obowiązek jego opracowania wynika z przepisu art. 110 Prawa oświatowego. W szkołach i przedszkolach niepublicznych, które działają na podstawie statutu, kwestię sporządzania arkusza organizacji może regulować statut szkoły (art. 172 Prawa oświatowego). Jeżeli statut nie zawiera żadnych regulacji w tym zakresie, wtedy arkusz nie jest wymagany.
Zmiana zasad oceniania w trakcie roku szkolnego
Czy w trakcie roku szkolnego, w statucie szkoły, można zmienić zasady oceniania wewnątrzszkolnego?
Zastępstwa nauczyciela przedmiotu w klasach I-III
Czy nauczyciel z kwalifikacjami do prowadzenia danych zajęć może realizować tematy z tych zajęć w klasach I-III na zastępstwie?
- « pierwsza
- «
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- »
- ostatnia »