WYDANIE ONLINE

IPET, czyli indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, to podstawowy dokument regulujący funkcjonowanie dziecka z orzeczeniem w szkole lub przedszkolu. IPET przygotowuje zespół  pracowników placówki edukacyjnej, przy udziale rodziców. Jakie zadania spoczywają na tym zespole i jak krok po korku opracować program oraz jakimi wytycznymi się kierować - wszystkie te informacje zebrał autor-specjalista w artykule. Szczegółowe informacje oraz praktyczne porady pomogą bezbłędnie opracować system kształcenia specjalnego dla wymagających tego uczniów.

czytaj więcej »

W dziale „Kształcenie i wychowanie” zamieszczamy tekst: IPET - organizacja kształcenia specjalnego krok po kroku. To tekst przedstawiający zasady organizacji indywidualnej pomocy w teorii, natomiast w tym artykule przedstawiamy aspekt praktyczny. Ekspert odpowiada na najważniejsze i najbardziej problemowe pytania związane z organizacją IPET.

czytaj więcej »

Próbna ewakuacja powinna być przeprowadzona nie później niż 3 miesiące od rozpoczęcia roku szkolnego, czyli przed 30 listopada. Nie warto jednak czekać z tą procedurą na ostatni moment, bo od jakości i rzetelności jej przeprowadzenia zależy bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli, a to jest najważniejsze. Zatem skrupulatnie zaplanowany, ogłoszony i przeprowadzony trening da pewność, że w razie zagrożenia społeczność szkolna nie będzie narażona na niepotrzebne dodatkowe niebezpieczeństwo.

czytaj więcej »

Dla zapewnienia właściwej organizacji pracy, w szkole są tworzone regulaminy, procedury i instrukcje. Dokumentów zbiera się bardzo dużo, następnie trzeba je weryfikować i aktualizować. Ekspert porządkuje zasady tworzenia dokumentów organizacyjnych szkoły: opisuje które z nich według przepisów prawa są obowiązkowe, które nie są wymagane ale przydają się i lepiej je stworzyć, a które tylko są wytworem biurokracji.

czytaj więcej »

Czy są jakieś przepisy odnośnie utytułowania szkoły w bliskiej odległości od głównej drogi? Rodzice uczniów skarżą się, że okna szkoły są oddalone o niecałe 5 m od bardzo uczęszczanej jezdni a spaliny zatruwają dzieci przez 8 godzin dziennie? Czy są na to jakieś konkretne przepisy?

czytaj więcej »