Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę na podstawie decyzji PIP – projekt przepisów

Państwowa Inspekcja Pracy chce wprowadzić przepisy, które umożliwią inspektorom pracy zmianę umowę cywilnoprawnej w umowę o pracę w drodze decyzji administracyjnej. Od decyzji PIP będzie mógł odwołać się tylko pracodawca.

RAPORT SPECJALNY: Inwentaryzacja w dobie pandemii

Obecna sytuacja epidemiczna może zdecydowanie utrudnić przeprowadzenie inwentaryzacji okresowej na rok 2021 r. Czy zatem możliwe jest odłożenie inwentaryzacji w czasie? Jakie są wytyczne odnośnie jej przeprowadzenia przy obecnych ograniczeniach? Którzy pracownicy mogą brać w niej udział? Rozwiewamy wątpliwości odnośnie przeprowadzenia inwentaryzacji w czasie pandemii.

Korzystanie z dziennika podczas zwolnienia lekarskiego

W przypadku używania dziennika elektronicznego, wielu nauczycieli pracuje w tym dzienniku także w domach. Czy można jednak to robić podczas zwolnienia lekarskiego?

Ochrona sygnalistów w szkole - projekt ustawy

W dniu 18 października 2021 r. opublikowano projekt nowej ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Nowe rozwiązania dotyczące tzw. sygnalistów wejdą w życie także w oświacie. Przedstawiamy nowe obowiązki pracodawców oraz na czym będzie polegała ochrona sygnalistów w szkole.

Nauczyciel opuszcza salę podczas lekcji - odpowiedzialność

Niestety do częstych przypadków w szkołach należy opuszczanie przez nauczycieli sali w trakcie lekcji i pozostawianie dzieci bez opieki. To dość poważne przewinienie dyscyplinarne, rodzące potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów.

Test na COVID-19 sfinansowany z funduszu zdrowotnego

Zasady przyznawania pomocy zdrowotnej ustalane są przez organy prowadzące szkoły. Dotyczy to także rodzajów świadczeń. Czy z tego funduszu można sfinansować testy na COVID-19 dla pracowników?

Sprawowanie opieki nad uczniem w drodze do i z autobusu

Czy nauczyciel w szkole podstawowej może sprawować opiekę nad uczniami podczas odprowadzania do autobusu po lekcjach i podczas przyprowadzania z autobusu? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Z jednej strony jest to obowiązek o charakterze opiekuńczym, z drugiej dotyczy on terenu poza szkołą. 

Zakup artykułów spożywczych przez szkołę - 16 ważnych wskazówek

W toku postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający napotyka liczne problemy, których sposób rozwiązania nie został uregulowany w ustawie Pzp w sposób jasny i przejrzysty. Przede wszystkim sukces zakupowy zamawiającego uzależniony jest od jego wiedzy praktycznej. Charakterystycznym zakupem realizowanym przez placówki oświatowe jest zamówienie, którego przedmiotem jest dostawa artykułów spożywczych. Procedura zmierzająca do podpisania umowy, nie należy w tym przypadku do klarownych. Problemy interpretacyjne, z którymi zmaga się placówka oświatowa pojawiają się zarówno na etapie prowadzenia postępowania, jak i w trakcie jego przygotowania. Mając to na uwadze ekspert zbiera zagadnienia praktyczne, które z pewnością sprawią, że proces zakupowy zostanie zwieńczony zawarciem ważnej umowy o zamówienie publiczne. 

Odzież i obuwie robocze dla nauczyciela wychowania fizycznego

Warunki pracy na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego mogą uzasadniać celowość wyposażenia go w odzież i obuwie robocze. Istotna jest kwestia, kto i w jakim zakresie o tym decyduje.