Zmiany w prawie oświatowym obowiązujące od września 2022 r.
Jak co roku przed powakacyjnym spotkaniem z nauczycielami dyrektor szkoły musi się zapoznać ze zmianami prawnymi, które zaczną obowiązywać w nowym roku szkolnym. Następnie powinien zapoznać z nimi kadrę oraz zmodyfikować przepisy prawa wewnątrzszkolnego dostosowując je do wprowadzonych zmian prawnych, aby przepisy prawa lokalnego nie pozostawały w sprzeczności z prawem wyższego rzędu.
Kształcenie uczniów z Ukrainy - nowości od września 2022
Obowiązuje już znowelizowane rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Część regulacji została zachowana taka sama jak w poprzednim roku szkolnym, część zmieniona lub doprecyzowana. Szczegóły nowych przepisów zostały zebrane, omówione i uporządkowane w tabelach.
ZDALNE NAUCZANIE INDYWIDUALNE OD WRZEŚNIA 2022 R.
Od 1 września 2022 r. nauczanie indywidualne mogą być organizowane w formie zdalnej, niezależnie od tego czy ogłoszony jest stan epidemii bądź zagrożenia epidemicznego (art. 5 pkt 7-8 ustawy 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw).
Dodatek funkcyjny za wychowawstwo dla nauczyciela logopedy
Czy nauczyciel logopeda mający łączone pensum 16 h logopedii i 7,5 h z wychowania przedszkolnego jest uprawniony do dodatku funkcyjnego za wychowawstwo? Czy dodatek takowy przysługuje również nauczycielowi współorganizującemu kształcenie w grupie przedszkolnej?
Oddziały przygotowawcze w szkole krok po kroku
Od kiedy do polskich placówek oświatowych uczęszczają uczniowie z Ukrainy, co chwilę słyszy się o oddziałach przygotowawczych. Wojna w Ukrainie i napływ uchodźców sprawiły, że wiele samorządów sięgnęło po tę formę kształcenia, choć oddziały te funkcjonują w polskim systemie oświaty od kilku lat. Utworzenie oddziału przygotowawczego ułatwia dostosowanie procesu i organizacji kształcenia do potrzeb i możliwości edukacyjnych dzieci i uczniów z Ukrainy. Dla większości dyrektorów szkół jest to jednak coś zupełnie nowego. Warto więc prześledzić konkretne regulacje prawne – jak stworzyć taki oddział, jakie przepisy normują jego funkcjonowanie, jak odbywa się w nich nauka.W artykule m.in. Zmiany w zasadach tworzenia i funkcjonowania oddziałów przygotowawczych Czy uczeń z Ukrainy musi być zapisany do oddziału przygotowawczego Procedura tworzenia oddziału przygotowawczego i zadania dyrektora szkoły Zmiany w statucie w związku z utworzeniem oddziału przygotowawczego Zasady organizacji nauki w oddziale przygotowawczym Kwalifikacje i wynagrodzenie nauczycieli Dokumenty do tematu Zapisy o organizacji oddziału przygotowawczego w statucie szkoły Uchwała rady pedagogicznej w sprawie zmian statutu szkoły
LISTA KONTROLNA DYREKTORA - WRZESIEŃ 2022
Zadania dyrektora szkoły na początku roku szkolnego
Nowości w kształceniu uczniów z Ukrainy od września 2022
Obowiązuje już znowelizowane rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Część regulacji została zachowana taka sama jak w poprzednim roku szkolnym, część zmieniona lub doprecyzowana. Szczegóły nowych przepisów zostały zebrane, omówione i uporządkowane w tabelach.
Zmiany w nauczaniu języka polskiego cudzoziemców od 1 września
1. Jedną z ważniejszych zmian dla systemu oświaty od 1 września 2022 r. jest umożliwienie organizowania dodatkowej nauki języka polskiego dla uczniów przybyłych do Polski w grupach międzyszkolnych. Takie rozwiązanie ma ułatwić organom prowadzącym organizację pracy szkół. Procedura ma wyglądać następująco:
AKTAULIZACJA SPECJALNA - 60 PYTAŃ, ODPOWIEDZI, DOKUMENTÓW
Lato w pełni, więc z wielką przyjemnością oddaję w Państwa ręce specjalne wydanie wakacyjne, w pytaniach i odpowiedziach. W numerze znajdą Państwo 60 problemów z życia szkoły z konkretnymi rozwiązaniami, praktyczne wskazówki i porady ekspertów oświatowych, dokumenty do tematów, zgodne z obowiązującą podstawą prawnąoraz wytyczne postępowania i procedury krok po kroku. W wakacyjnym wydaniu specjalnym: Podział na 8 działów – obywatele Ukrainy, organizacja pracy szkoły, kształcenie i wychowanie, nadzór i kontrola, finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo i opieka, kadry i płace, dokumenty szkolne Praktyczne, narzędziowe porady – eksperci oświatowi, wieloletni praktycy udzielaj odpowiedzi na pytania i problemy dyrektorów Tematy związane z obywatelami Ukrainy w oświacie – konkretne wskazówki postępowania, zadania przed nowym rokiem szkolnym, nowe wytyczne Dokumenty szkolne – niezbędne, gotowe do wykorzystania
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty - 10 ważnych zmian
Ostatnio słyszymy ciągle o zmianie przepisów – Karta Nauczyciela, Kodeks Pracy, teraz ustawa o systemie oświaty. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wynika z konieczności przygotowania rozwiązań dotyczących organizacji i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego w latach szkolnych 2022/2023–2023/2024. W tych latach egzaminy zdawać będą uczniowie i absolwenci, którzy dużą część swego kształcenia realizowali w warunkach stanu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, tj. realizowali zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Sprawdzamy, jakie specjalne regulacje przewiduje nowelizacja.
- « pierwsza
- «
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- »
- ostatnia »