WYCIECZKA I ZIELONA SZKOŁA W PRAKTYCE SZKOLNEJ - 18 problemów z rozwiązaniami

Pierwsze półrocze szkoły to czas, w którym wiele szkół organizuje wyjazdy integracyjne, tzw. zielone szkoły albo wycieczki szkolne. Wielu nauczycieli odmawia udziału w wyjazdach powołując się na fakt, że taki obowiązek nie wynika z Karty Nauczyciela. Czy słusznie? Kto może być opiekunem na wycieczce szkolnej? Czy uczeń z autyzmem może w niej uczestniczyć? Czy wyjazd uczniów na zieloną szkołę może być dofinansowany z dotacji? Gdzie i komu dyrektor zgłasza wycieczkę zagraniczną organizowaną przez szkołę? Zapraszam do lektury artykułu i zapoznania się z odpowiedziami na najczęstsze problemy innych dyrektorów.W artykule m.in.: Udział w zielonej szkole - prawo czy obowiązek nauczyciela? Jaki cel ma organizowanie przez szkoły krajoznawstwa i turystyki? Czy nauczyciel może odmówić wyjazdu na zieloną szkołę? Zielona szkoła z dotacji - czy to możliwe? Emerytowany nauczyciel – czy może być opiekunem wycieczki? Kto podpisuje umowę na wycieczkę kilkudniową? Wycieczki szkolne dla chętnych - czy to możliwe?

RAPORT SPECJALNY: NOWY AWANS ZAWODOWY KROK PO KROKU

Tak ważnych zmian w awansie zawodowym nauczycieli nie było od wielu lat. W roku szkolnym 2022/2023 mamy do czynienia z reformą systemu awansu zawodowego. Sprawdzamy, jak będzie wyglądał nowy awans zawodowy nauczycieli oraz jakie czynności musi podjąć dyrektor względem nauczycieli. Wato zapoznać się z 19 krokami postępowania awansowego.W artykule m.in.: Zatrudnienie nauczyciela początkującego Przydzielenie nauczycielowi mentora Pierwsza ocena pracy nauczyciela Zatrudnienie nauczyciela na czas nieokreślony Druga, komisyjna ocena pracy Trzecia ocena pracy - na wniosek nauczyciela Dokumenty do tematu m.in: Wzór umowy o pracę z nauczycielem początkującym Informacja o rozpoczęciu okresu przygotowania do zawodu nauczyciela Informacja o powierzeniu funkcji mentora Wzór umowy o pracę na czas nieokreślony z nauczycielem początkującym

Wszystkiego Najlepszego z okazji Dnia Nauczyciela!

Wszystkim Nauczycielom życzymy wielu sukcesów - by Państwa pasja i zaanagażowanie zostały docenione i się rozwijały. Dużo radości, wspaniałych chwil i dumy z wychowanków. Wspaniałego dnia!

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Cel: Utrwalenie wymowy głosek tzw. szeregu szumiącego. Utrwalenie znajomości mnożenia w zakresie do 100.Polecenie: Wykonaj za pomocą obrazkowej „tabliczki mnożenia” obliczenia i zapisz odpowiedzi – nazwy przedmiotów na obrazku. Znajdź obrazek odpowiadający wynikowi.Uwaga! Materiał pochodzi ze strony magazynu "Strefa Logopedy". 

OCENIANIE UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2022/2023 – ROZWIĄZANIA PROBLEMÓW CZ. I

Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów budzi zawsze wiele wątpliwości. Trzeba być stale na bieżąco z przepisami prawnymi, które wprowadzają liczne zmiany i nowe regulacje, ale pojawiają się też kwestie od dłuższego czasu wywołujące spory i dyskusje. Przykładowo, należy do nich kwestia oceny przewidywanej i jej obniżania – czy jest to możliwe?Autor publikacji zbiera problemy i pytania dyrektorów dotyczące tych zagadnień. W ten sposób powstał artykuł, który w kompleksowy sposób omawia zasady oceniania bieżącego uczniów. Każda wątpliwość zawiera opis sytuacji oraz konkretne prawidłowe postępowanie, wraz z omówieniem i podstawą prawną. Dzięki temu wszystkie sporne kwestie zostaną omówione i rozwiane.W artykule m.in.: Czy można stosować punktową skalę w ocenianiu bieżącym? Czy można podwyższyć ocenę przewidywaną? Jak wygląda procedura podwyższenia oceny przewidywanej? Czy można oceniać frekwencję na zajęciach wychowania fizycznego? Jak prawidłowo oceniać egzamin próbny?

NADZÓR PEDAGOGICZNY DYREKTORA SZKOŁY NA ROK SZKOLNY 2022/2023

Opierając się na wynikach i wnioskach z poprzedniego roku szkolnego, wytycznych kuratora, kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa dyrektor w każdym nowym roku szkolnym, do 15 września opracowuje i przedstawia radzie pedagogicznej swój plan nadzoru. Jest on podstawą do realizowania jego nadzoru. Plan ten i sprawowany nadzór muszą jednak przystawać do zmieniającej się rzeczywistości, nowych warunków czy wymogów, stąd tak istotne jest jego aktualizowania i wprowadzanie w życie bieżących zmian. Jak postępować sprawując nadzór, jakie dokumenty analizować w celu weryfikacji czy zadania szkoły są właściwie wypełniane, jak i kiedy można przeprowadzać kontrole wyjaśniamy w tym artykule. W artykule m.in.: Formy nadzoru pedagogicznego Analiza dokumentacji nauczania Obserwacje dyrektora Obowiązkowe kontrole planowe Plan nadzoru pedagogicznego kuratora oświaty Praktyczne porady – 10 wytycznych Dokumenty do tematu: Plan nadzoru pedagogicznego dyrektora na rok szkolny 2022/2023

Nowe kryteria oceny dla nauczycieli i dyrektorów

Nowe kryteria dla nauczycieli i dyrektorów i ocena punktowa – to najważniejsze nowości w procedurze oceny pracy. Rozporządzenie regulujące te kwestie weszło już w życie.

Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny na rok szkolny 2022/2023

Zapraszam do zapoznania się z przykładowym dokumentem. 

Plan nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły na rok szkolny 2022/2023

Zapraszam do zapoznania się z przykładowym planem nadzoru pedagogicznego, opracowywanego przez dyrektora szkoły.