Wycieczka szkolna za granicę w czasie wakacji
Pytanie: Czy jest możliwa organizacja szkolnej wycieczki za granicę podczas wakacji? Jeśli tak, to czy obowiązują standardowe procedury (karta wycieczki, zgłoszenie do kuratorium itp.). Nadmieniam, że opiekunowie wyrazili zgodę na wyjazd podczas urlopu.
Rezygnacja i ponowny udział w zajęciach z religii w trakcie roku szkolnego
Pytanie: Czy uczeń, który w trakcie roku szkolnego zrezygnował z udziału w lekcjach religii (na wniosek rodziców) ma prawo wrócić na te zajęcia?
Pełnienie nadzoru pedagogicznego za dyrektora menedżera
Pytanie: Dyrektor menedżer nie może pełnić nadzoru pedagogicznego. Czy taki nadzór może pełnić każdy nauczyciel mianowany? Wiadomo, że musi mieć stanowisko kierownicze w szkole, ale czy musi mieć skończone studia lub kurs z zarządzania?
Określenie pensum w informacji o warunkach zatrudnienia nauczyciela
Pytanie: Czy w punkcie 1 informacji o warunkach zatrudnienia wręczanej nauczycielowi należy określić obowiązującą normę czasu pracy proporcjonalnie do etatu, np. 9/18, czy też jego obowiązująca norma czasu pracy w takim przypadku wynosi 20 godzin tygodniowo?
Obecny dyrektor szkoły w składzie komisji na nowego dyrektora szkoły
Pytanie: Czy dyrektor szkoły, który nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję, może być przedstawicielem rady pedagogicznej w komisji konkursowej na dyrektora tej szkoły?
Niepełnosprawny pracownik szkoły - dodatkowe uprawnienia w teorii i praktyce
Opracowanie Agnieszka Stebelska na podstawie porad ekspertów: Katarzyny Maladyn-Krupy, Anny Trochimiuk, Dariusza Dwojewskiego, Michała KowalskiegoJakie uprawnienia przysługują pracownikom, w związku ze stwierdzonym stopniem niepełnosprawności? Czy dyrektor powinien poinformować pracownika, który przedłożył orzeczenie o niepełnosprawności, o skróceniu norm czasu pracy? Od kiedy przysługują pracownikowi dodatkowe uprawnienia z tytułu niepełnosprawności? Czy niewykorzystany urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego przechodzi na kolejny rok? Odpowiedzi na te oraz inne pytania i problemy dyrektorów, związane uprawnieniami niepełnosprawnych pracowników szkoły, w artykule.W artykule m.in.:Trzy stopnie niepełnosprawnościZakres dodatkowych uprawnień w zależności od stopnia niepełnosprawnościPensum nauczyciela niepełnosprawnegoUprawnienia niepełnosprawnych pracowników w praktyce
Miejsce egzaminu ósmoklasisty ucznia nauczanego indywidualnie
Pytanie: Czy dziecko mające nauczanie indywidualne może pisać egzamin ósmoklasisty w szkole?
Doraźne zastępstwo nauczyciela uzupełniającego pensum w innej szkole
Pytanie: Nauczyciel dopełnia etat w innej szkole. Czy może otrzymać zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie wychowawczym w szkole, w której tylko dopełnia etat?
Archiwizacja dokumentacji szkolnej
Zasady przechowywania i archiwizacji dokumentacji szkolnej powinny być zawarte w instrukcji kancelaryjnej obowiązującej w szkole, zgodnej z obowiązującym stanem prawnym. Jeśli jej w szkole nie ma - trzeba ją wprowadzić. W tym celu najlepiej skontaktować się z organem prowadzącym i skorzystać z opracowanych instrukcji dla szkół. Gdyby takiego wzoru nie było - trzeba skorzystać z pomocy miejscowego oddziału archiwum państwowego. Podpowiadamy na czym polega i jak powinna wyglądać archiwizacja dokumentów w placówce oświatowej.W artykule m.in.Zarządzenie dyrektoraSymbol klasyfikacyjnyKategorie dokumentówKwalifikacja dokumentówPrzekazanie do archiwumBrakowanieDokumenty do tematuZarządzenie w sprawie wprowadzenia instrukcji archiwalnej
Wniosek pracownika w postaci elektronicznej
Od 26 kwietnia 2023 r. pracownicy szkoły mogą składać wnioski dotyczące różnych uprawnień nie tylko na piśmie, ale także elektronicznie. Sprawdzamy co w praktyce oznacza „wniosek w postaci elektronicznej” i w jakich przypadkach można go złożyć.
- « pierwsza
- «
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- »
- ostatnia »