Niska frekwencja na zajęciach a wystawienie oceny na półrocze

Jeśli frekwencja ucznia na przedmiocie w semestrze wynosi 16%, uczeń uzyskał z tego przedmiotu dwie pozytywne oceny (praca na lekcji ) – czy można mu wystawić ocenę na półrocze? Czy powinien być nieklasyfikowany? Jest to przedmiot zawodowy, który kończy się po I półroczu, przedmiot nie będzie kontynuowany. Kiedy powinien odbyć się ew. egzamin klasyfikacyjny?

Zapowiedź numeru lutowego

Serdecznie zapraszam do lektury lutowego wydania magazynu. Pierwsze półrocze zajęć dobiega końca, a to sygnał, że czas zacząć przygotowywać podsumowanie nadzoru pedagogicznego. O tym też jest temat numeru. Przeczytaj, jak zmieniły się przepisy od września 2021 roku, jakie w związku z tym nowe obowiązki w zakresie sprawozdania z nadzoru spoczywają na dyrektorze oraz jak opracować dokument zgodnie z nowymi wytycznymi.  Uzupełnieniem tematu jest szczegółowy dokument, gotowy do zastosowania w placówce oświatowej.  

Zapowiadane zmiany w przepisach oświatowych w roku 2022

Zgodnie z zapisami projektów aktów prawnych oraz zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki kolejny rok kalendarzowy wprowadzi zmiany w polskich szkołach. W poniższej tabeli zamieszczamy spis projektowanych zmian.

Podział części oświatowej subwencji ogólnej w 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe zasady podziału części oświatowej subwencji ogólnej w 2022 r. Jak deklaruje resort edukacji, subwencja oświatowa na rok 2022 r. wyniosła 53,3 mld zł. Wzrosła ona w stosunku do zeszłorocznej o 1,3 mld zł (2,5 %).

Zespół ds. ewaluacji w roku szkolnym 2021/2022

W związku ze zmianą rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego ewaluacja wewnętrzna nie jest już obowiązkową formą nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły. Czy działania zespołu ds. ewaluacji nie są już zatem konieczne?

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, przekazuję od całej redakcji wspaniałych, radosnych, spokojnych i zdrowych świąt. By spędzili Państwo ten czas w miłej, przyjaznej atmosferze, znaleźli chwilę wytchnienia oraz siłę do pracy w nowym roku.  

Plan finansowy na 2022 r. krok po kroku

Trzeci kwartał każdego roku w jednostkach budżetowych to czas przygotowywania planów finansowych, które stanowią podstawę gospodarki finansowej w danym roku budżetowym. Należy pamiętać, że w tym roku trzeba w nim uwzględnić nowe paragrafy dotyczące m.in. wynagrodzeń nauczycieli. Przedstawiamy szczegółowe obowiązki, procedurę postępowania oraz harmonogram sporządzenia planu finansowego w placówce oświatowej na rok 2022.

Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna

Podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia ogłosił zawieszenie stacjonarnego funkcjonowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zawieszenie obejmie okres od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2021 r. Wprowadzenie nauki zdalnej w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. oznacza, że: w dniach od 20 do 22 grudnia 2021 r. oraz od 3 do 9 stycznia 2022 r. nastąpi zawieszenie w zakresie zajęć stacjonarnych (a więc będą realizowane zajęcia zdalne - na analogicznych zasadach, jak w przypadku poprzednich zawieszeń), w czasie przerwy świątecznej (23 grudnia – 31 grudnia 2021 r.) nie będą realizowane stacjonarne zajęcia wychowawcze ani opiekuńcze.  Przedszkola i żłobki będą funkcjonowały nadal stacjonarnie. Minister Zdrowia uzasadnia wprowadzane zmiany faktem utrzymującej się liczby nowych zakażeń, a także pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa o nazwie omikron.

Spotkania z rodzicami oraz rada pedagogiczna online

Czy w obecnym stanie prawnym i czasie trwania pandemii, gdy szkoła podstawowa pracuje w trybie stacjonarnym, dyrektor może zorganizować spotkania z rodzicami oraz radę pedagogiczną online? 

Od 2022 roku zmiany w okresie zasiłkowym

Obecnie wystarczy jeden dzień przerwy i w przypadku zachorowania na inną jednostkę chorobową okres zasiłkowy jest naliczany od nowa. Wystarczy więc krótkotrwałe odzyskanie zdolności do pracy. To jednak się zmieni w 2022 r.