Modyfikacja harmonogramu pomocy psychologiczno-pedagogicznej na II półrocze roku szkolnego

Koniec I półrocza to dobry moment na podsumowanie efektów pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniom. Wnioski z przeprowadzonych analiz pozwolą zmodyfikować harmonogram działań na II półrocze i udzielić skutecznego wsparcia wszystkim dzieciom i młodzieży, które tego potrzebują.

Miejsce pracy przesądza o prawie do urlopu wypoczynkowego

Pytanie: W jakim wymiarze i terminie przysługuje urlop wypoczynkowy dyrektorowi i wicedyrektorom zespołu szkół, w skład którego wchodzą oddziały przedszkolne? Dyrektor i wicedyrektorzy nie posiadają kwalifikacji do prowadzenia zajęć edukacji przedszkolnej, a pensum realizują w szkole podstawowej i gimnazjum. Oddziały przedszkolne w szkole działają na zasadach przedszkoli, czyli jako placówka nieferyjna.

Kosztów dowozu uczniów nie można pokrywać z gminnej dotacji

Obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka do i ze szkoły spoczywa na gminie (jednostce samorządu terytorialnego). Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej nie ma znaczenia, czy szkoła jest prowadzona przez gminę czy osobę fizyczną – wydatków na ten cel nie można pokrywać z gminnej dotacji.

Dyrektor szkoły nie ma prawa żądać od lekarza wglądu w dokumentację choroby pracownika

Pytanie: Nauczyciel jest od 14 listopada 2014 r. do 14 stycznia 2015 r. na L4. Zwolnienia od pracownika są przynoszone co dwa tygodnie. Czy pracodawca może prosić lekarza o wgląd do dokumentacji choroby?

Czas trwania umowy na zastępstwo można ustalić na 2 sposoby

Pytanie: Pedagog zatrudniony w poradni psychologiczno-pedagogicznej na cały etat przebywa od 1 listopada 2013 r. na urlopie macierzyńskim, następnie urlopie rodzicielskim, a obecnie na urlopie wypoczynkowym do 2 stycznia 2015 r. Za pedagoga została zatrudniona nowa osoba na zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności. Do kiedy ma trwać umowa na zastępstwo – do dnia zakończenia urlopu rodzicielskiego czy urlopu wypoczynkowego?