Ruchy kadrowe w gimnazjach w roku szkolnym 2016/2017 – 8 kroków postępowania
Eliminacja gimnazjów ze struktury szkolnictwa będzie skutkowała tym, że wielu nauczycieli zostanie bez pracy lub będzie przeniesionych do innej szkoły. Na dyrektorze szkoły spoczywa zadanie rozwiązania powstałego w wyniku reformy problemu nadwyżek kadrowych. Procedura postępowania w 8 krokach wymienia i porządkuje zadania dyrektora związane z ruchem kadrowym w gimnazjum.
Reforma dotyczy też uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
W komunikacie zamieszczonym na swojej stronie, Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło zmiany związane z reformą systemu edukacji dotyczące dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jakie zmiany czekają uczniów?
Od 1 września nowa podstawa programowa
Od 1 września 2017 r. w szkole podstawowej wprowadzana będzie nowa podstawa programowa. Dnia 14 lutego Minister Edukacji Narodowej podpisała nowe rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej.
Kształcenie uczniów powracających z zagranicy oraz cudzoziemców cz. II
W poprzedniej aktualizacji pisaliśmy na temat ogólnych zasad przyjmowania cudzoziemców do szkół oraz kryteriów, na podstawie których dyrektor kwalifikuje ucznia do odpowiedniej klasy lub na odpowiedni semestr. Druga część tekstu jest poświęcona wielu kwestiom organizacyjnym związanym z przyjmowaniem cudzoziemców, tzn. wymaganej dokumentacji, wypadków odmowy przyjęcia ucznia oraz warunkom kształcenia. W tym zakresie przepisy również ulegną zmianie, więc należy śledzić je na bieżąco.