Obniżka wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.
Sejm uchwalił ustawę obniżającą wiek emerytalny do 65 i 60 lat. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października 2017 r. Wbrew pozorom, będą one miały istotne znaczenie także dla nauczycieli, którzy zamierzają skorzystać z emerytury z art. 88 Karty Nauczyciela. Sprawdź, co się zmieni.
Nowy serwis informacyjny o zmianach w systemie edukacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny serwis informacyjny o zmianach w systemie edukacji. Na stronie internetowej www.reformaedukacji.men.gov.pl zamieszczane są najważniejsze informacje na temat zmian związanych z reformą. Czego jeszcze można się dowiedzieć ze strony?
Nowe rozporządzenie bez sprawdzianu szóstoklasistów
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MEN przygotowało projekt nowego rozporządzenia, które definitywnie eliminuje z systemu oświaty sprawdzian szóstoklasisty. W pozostałym zakresie w projekcie nowego rozporządzenia nie przewidziano żadnych istotnych zmian w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów.
Niższe stawki wynagrodzenia dla egzaminatorów
Od 29 października br. obowiązuje nowa stawka wynagrodzenia za sprawdzanie prac uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce oraz niepełnosprawnych. Związane jest to z e-ocenianiem w przypadku egzaminu gimnazjalnego z matematyki. Podpowiadamy, jak zmieniły się stawki.
MEN udostępniło formularze sprawozdań z realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”
Przyznane w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” wsparcie finansowe musi zostać podsumowane m.in. przez organy prowadzące szkoły i biblioteki pedagogiczne. Resort edukacji udostępnił na swojej stronie formularze sprawozdań do pobrania. Sprawdź, do kiedy należy je złożyć.
Jakie obawy mają obywatele w związku z reformą oświatową
Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił obawy rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców, jakie otrzymał po ogłoszeniu konsultacji społecznych projektu likwidacji gimnazjów. Zwraca uwagę, że skutki proponowanych zmian dotkną nie tylko dzieci kończące szkołę podstawową, lecz wszystkich uczniów.
Jaka będzie kwota części oświatowej subwencji ogólnej na ucznia w 2017 roku
MEN przekazało do konsultacji projekt nowego rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla samorządów w 2017 r. W stosunku do bieżącego roku kwota ta wzrośnie i ma wynieść ok. 5.331 zł.