Od 4 lat bez podwyżek płac dla nauczycieli
Resort edukacji zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie zmienia minimalnych stawek wynagrodzeń nauczycieli. Ostatnia podwyżka wynagrodzeń nauczycieli miała miejsce w 2012 r. Średnie wynagrodzenie również pozostaje bez zmian.
Oceny z religii i etyki – wliczane do średniej
W przypadku gdy uczeń będzie uczęszczał jednocześnie na zajęcia z religii i etyki, do średniej odpowiednio rocznych i końcowych ocen klasyfikacyjnych będzie się wliczało ocenę ustaloną jako średnia ocen klasyfikacyjnych uzyskanych z tych zajęć. Rozporządzenie dotyczące nowych wytycznych ma wejść w życie 1 września 2016 r.
Niewielkie zmiany w zasadach rekrutacji – jakich szkół dotyczą
Zmienią się kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do gimnazjów, tj. wynik ze sprawdzianu szóstoklasisty, które zastąpiono wymienionymi na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej ocenami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. MEN przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie – podpowiadamy, co może się zmienić.
Nauka programowania dla nauczycieli szkół podstawowych
Do 30 listopada br. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach Działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Ma on na celu rozwijanie kompetencji nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w zakresie nauczania programowania.
Co się zmieniło w sprawie gromadzenia i przekazywania danych do SIO
Resort edukacji podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej. Nowe przepisy przede wszystkim wprowadzają zmiany odnośnie terminów przekazywania danych do SIO.
Zmiany w dokumentacji wewnątrzszkolnej związane ze zmianami w przepisach od 1 września
Inicjatorem wprowadzania zmian w dokumentacji wewnątrzszkolnej powinien być dyrektor szkoły, ponieważ to on jest odpowiedzialny za jej właściwe prowadzenie. Powinien sprawdzać, ile czasu przewidziano na dostosowanie do nowych regulacji i podjąć odpowiednie działania w tym zakresie. Od początku roku szkolnego 2016/2017 wchodzi w życie kilka istotnych zmian, w związku z tym trzeba je uwzględnić w dokumentacji szkolnej. Podpowiadamy, jakie dokumenty wymagają aktualizacji lub zmiany.
Reforma oświatowa, czyli co czeka szkoły od roku szkolnego 2017/2018
Rozmowa z Anną Ostrowską, rzecznikiem prasowym Ministerstwa Edukacji Narodowej
Otwarcie stażu na wyższy stopień awansu zawodowego – 18 przykładów z praktyki
Wraz z początkiem roku szkolnego nauczyciele stażyści z urzędu, a pozostali – na swój wniosek – rozpoczynają staże w celu uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego. Terminowe rozpoczęcie stażu i postępowanie według odpowiednich przepisów warunkuje pozytywne zakończenie całej procedury. Istotną rolę odgrywa tu dyrektor, od którego posunięć zależy, czy nauczyciel uzyska awans bez przeszkód. Sprawdzamy, z jakimi problemami może zmierzyć się dyrektor w związku z otwarciem stażu i jak je rozwiązać!
Kiedy trzeba aktualizować zakres obowiązków i opis stanowisk pracowników szkoły
Dyrektor szkoły ma obowiązek zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. W tym celu może sporządzić pisemny zakres obowiązków, który czasem będzie wymagał modyfikacji.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- »
- ostatnia »