WYDANIE ONLINE

Niepełnosprawny pracownik szkoły - dodatkowe uprawnienia w teorii i praktyce
Opracowanie Agnieszka Stebelska na podstawie porad ekspertów: Katarzyny Maladyn-Krupy, Anny Trochimiuk, Dariusza Dwojewskiego, Michała KowalskiegoJakie uprawnienia przysługują pracownikom, w związku ze stwierdzonym stopniem  niepełnosprawności? Czy dyrektor powinien poinformować pracownika, który przedłożył orzeczenie o niepełnosprawności, o skróceniu norm czasu pracy? Od kiedy przysługują pracownikowi dodatkowe uprawnienia z tytułu niepełnosprawności? Czy niewykorzystany urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego przechodzi na kolejny rok? Odpowiedzi na te oraz inne pytania i problemy dyrektorów, związane uprawnieniami niepełnosprawnych pracowników szkoły, w artykule.W artykule m.in.:Trzy stopnie niepełnosprawnościZakres dodatkowych uprawnień w zależności od stopnia niepełnosprawnościPensum nauczyciela niepełnosprawnegoUprawnienia niepełnosprawnych pracowników w praktyce

czytaj więcej »

W poprzednim wydaniu magazynu (nr 220) szczegółowo opisywaliśmy zmiany w Kodeksie pracy 2023, obowiązujące w szkole. Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązuje też nowa - dużo obszerniejsza niż dotychczas - informacja o warunkach zatrudnienia dla pracowników szkoły. W dzisiejszym numerze szczegółowo ją omawiamy.

czytaj więcej »

Od 26 kwietnia 2023 r. pracownicy szkoły mogą składać wnioski dotyczące różnych uprawnień nie tylko na piśmie, ale także elektronicznie. Sprawdzamy co w praktyce oznacza „wniosek w postaci elektronicznej” i w jakich przypadkach można go złożyć.

czytaj więcej »

Zasady przechowywania i archiwizacji dokumentacji szkolnej powinny być zawarte w instrukcji kancelaryjnej obowiązującej w szkole, zgodnej z obowiązującym stanem prawnym. Jeśli jej w szkole nie ma - trzeba ją wprowadzić. W tym celu najlepiej skontaktować się z organem prowadzącym i skorzystać z opracowanych instrukcji dla szkół. Gdyby takiego wzoru nie było - trzeba skorzystać z pomocy miejscowego oddziału archiwum państwowego. Podpowiadamy na czym polega i jak powinna wyglądać archiwizacja dokumentów w placówce oświatowej.W artykule m.in.Zarządzenie dyrektoraSymbol klasyfikacyjnyKategorie dokumentówKwalifikacja dokumentówPrzekazanie do archiwumBrakowanieDokumenty do tematuZarządzenie w sprawie wprowadzenia instrukcji archiwalnej

czytaj więcej »

Pytanie: Jakie świadectwa szkolne dla ósmoklasistów obowiązują w bieżącym roku szkolnym 2022/2023?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dziecko mające nauczanie indywidualne może pisać egzamin ósmoklasisty w szkole?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy uczeń, który w trakcie roku szkolnego zrezygnował z udziału w lekcjach religii (na wniosek rodziców) ma prawo wrócić na te zajęcia?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor menedżer nie może pełnić nadzoru pedagogicznego. Czy taki nadzór może pełnić każdy nauczyciel mianowany? Wiadomo, że musi mieć stanowisko kierownicze w szkole, ale czy musi mieć skończone studia lub kurs z zarządzania?

czytaj więcej »

Pytanie:  Czy jest możliwa organizacja szkolnej wycieczki za granicę podczas wakacji? Jeśli tak, to czy obowiązują standardowe procedury (karta wycieczki, zgłoszenie do kuratorium itp.). Nadmieniam, że opiekunowie wyrazili zgodę na wyjazd podczas urlopu.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dyrektor szkoły, który nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję, może być przedstawicielem rady pedagogicznej w komisji konkursowej na dyrektora tej szkoły?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w punkcie 1 informacji o warunkach zatrudnienia wręczanej nauczycielowi należy określić obowiązującą normę czasu pracy proporcjonalnie do etatu, np.  9/18, czy też jego obowiązująca norma czasu pracy w takim przypadku wynosi 20 godzin tygodniowo?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel dopełnia etat w innej szkole. Czy może otrzymać zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie wychowawczym w szkole, w której tylko dopełnia etat?

czytaj więcej »

Dnia 28 kwietnia 2023 r. weszły w życie zmiany w zakresie zawodów szkolnictwa artystycznego. Pojawi się m.in. nowa specjalność „projektowanie użytkowe”, ale to nie wszystko. Sprawdzamy, jakie nowości przewidziano w zakresie tych zawodów.

czytaj więcej »

W młodzieżowych ośrodkach wychowawczych będzie można tworzyć domy dla nieletniej matki z dzieckiem. To nie jedyna zmiana w zakresie funkcjonowania MOW. Sprawdzamy, jakie jeszcze nowości przewidziano dla tych placówek. Nowe rozporządzenie weszło w życie 6 kwietnia 2023 r.

czytaj więcej »

Wpisy do księgi wychowanków młodzieżowego ośrodka wychowawczego będą dokonywane według daty otrzymania zawiadomienia o skierowaniu do MOW. Zmiana ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

czytaj więcej »

Szkoły będą samodzielnie wpisywały nazwy przedmiotów w świadectwach szkolnych i arkuszach ocen. Nazwy te znikną bowiem z nowych wzorów świadectw. Taką zmianę przewidziano w projekcie nowego rozporządzenia dotyczącego wzorów świadectw szkolnych i pozostałej dokumentacji nauczania.Rozporządzenie ma wejść w życie jeszcze w tym roku szkolnym - następnego dnia po ogłoszeniu.

czytaj więcej »

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przewiduje wzrost minimalnego wynagrodzenia oraz aktualizację wykazu stanowisk, wymaganych kwalifikacji oraz kategorii zaszeregowania pracowników szkoły. Podwyżki dla pracowników niepedagogicznych mają wejść w życie 1 lipca r.   

czytaj więcej »

W roku szkolnym 2023/2024 czeka nas kumulacja roczników w szkołach ponadpodstawowych. W związku z tym, MEiN proponuje rozwiązania w postaci możliwości przydziału większej liczby godzin ponadwymiarowych i dodatkowych lokalizacji prowadzenia zajęć. Przedstawiamy szczegóły.

czytaj więcej »

Przepisy  rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania (…) określają, jakie dane obowiązkowo ma zawierać dziennik lekcyjny. Nie określają jednak jego wzoru, w przeciwieństwie np. do arkuszy ocen. Co zatem można wpisywać do dziennika elektronicznego, a czego absolutnie nie wolno?

czytaj więcej »

Uczniowie wszystkich typów szkół dokonują zmiany szkoły w trakcie cyklu kształcenia z wielu różnych powodów. Do zadań dyrektorów szkół należy tak zorganizować pracę szkoły, aby każda zmiana, o którą proszą uczniowie wraz z rodzicami były zgodne z prawem. Jednak przyjęcie ucznia do szkoły w tracie cyklu kształcenia to nie koniec zadań dla szkoły.  Jak wygląda procedura uzupełniania różnic programowych, jakie dokumenty są niezbędne, jak postępować w poszczególnych sytuacjach zmiany szkoły? Odpowiedzi w artykule!W artykule m.in.: Czym są różnice programowe? Uzupełnianie różnic programowych Procedura uzupełniania różnic programowych Przykłady, sytuacje szczególne Dokumentowanie uzupełniania różnic programowych Dokumenty do tematu Protokół z egzaminu uzupełniającego różnice programowe Protokół z egzaminu klasyfikacyjnego

czytaj więcej »