Zasady finansowania obiadów w szkole dla dzieci z Ukrainy
W jaki sposób można finansować dzieciom z Ukrainy obiady w szkole? Chodzi o tzw. wsad do kotła.
Rodzice uczniów mogą zostać zwolnieni z ponoszenia opłat za wyżywienie w stołówce szkolnej np. w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny. Posiłki dla uczniów z Ukrainy mogą zostać pokryte przez ośrodek pomocy społecznej lub przez prywatnych sponsorów.
Jak wynika z art. 106 ust. 2 tej ustawy korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej jest odpłatne. Odpłatność ta obejmuje wyłącznie tzw. wkład do kotła. Wysokość opłat za posiłki ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
Przepisy prawa przewidują możliwość zwolnienia rodziców uczniów z całości lub z części opłat za korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej:
- w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny;
- w szczególnie uzasadnionych przypadkach losowych.
Organ prowadzący szkołę, tj. organ wykonawczy JST, może upoważnić dyrektora szkoły do udzielania zwolnień z całości lub z części opłat za korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej.
Obywatele Ukrainy, uczęszczający do szkoły, mogą korzystać z posiłków w stołówce szkolnej na tych samych zasadach co pozostali uczniowie szkoły. Powinni więc co do zasady ponosić odpłatność za korzystanie z posiłków. Mogą oni również zostać zwolnieni z odpłatności na zasadach określonych w art. 106 ust. 5 ustawy – Prawo oświatowe, np. z powodu trudnej sytuacji materialnej rodziny. Możliwe jest również znalezienie sponsorów, którzy sfinansują obiady dzieciom z Ukrainy.
Obecnie, na podstawie art. 29 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatele Ukrainy mogą zostać objęci pomocą społeczną, na zasadach i w trybie określonym w ustawie o pomocy społecznej. Oznacza to, że na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznejmożna objąć rodzinę z Ukrainy pomocą w formie pokrycia kosztów dożywiania dziecka w szkole.
DO ZAPAMIĘTANIA
Warunkiem objęcia pomocą społeczną uczniów z Ukrainy jest legalny pobyt na terenie Polski, posiadanie nr PESEL i złożenie wniosku o objecie pomocą. Ustawa o pomocy społecznej przewiduje również możliwość udzielenia pomocy społecznej z urzędu.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) - art. 106.
- Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583) - art. 29.
- Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 2268 ze zm.) - art. 17 ust. 1, art. 102 ust. 2.