Podstawa prawna organizacji kształcenia i przyjmowania do szkół uczniów z Ukrainy 

kształcenie uczniów z Ukrainy

 

Do polskich szkół i przedszkoli uczęszcza coraz więcej dzieci z Ukrainy. Zatrudniani są też nauczyciele, pomoce nauczycieli. Specustawa, która została uchwalona w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, określa szczegółowe wymagania oraz zwolnienia, które obowiązują w przypadku przyjmowania uchodźców do polskich placówek. 

 

Zasady organizacji kształcenia i przyjmowania dzieci i uczniów przybywających z Ukrainy do publicznych placówek wychowania przedszkolnego oraz publicznych szkołach określają w szczególności:

Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) ‒ rozdział 7

brak zmian istotnych w kształceniu uczniów z Ukrainy

Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainyw związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583), dalej: Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

nowy akt prawny

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1283 ze zm.)

dalej: rozporządzenie dot. kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 10 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz. U. z 2022 r. poz. 573)

zmiany istotne w kształceniu uczniów z Ukrainy

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r. poz. 502 ze zm.)

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 9 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2022 r. poz. 655)

zmiany istotne w kształceniu uczniów z Ukrainy

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz.U. z 2022 r. poz. 645) 

obowiązuje od 21 marca 2022 r. - liczne zmiany dotyczące organizacji kształcenia dla dzieci z Ukrainy

 

Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainyw związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa określa m.in. szczególne regulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy. Odnoszą się one do dzieci i uczniów, których pobyt na Terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy pobyt uznaje się za legalny, jeżeli obywatel Ukrainy:

  1. przybył na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na jej terytorium,
  2. wjechał legalnie na terytorium RP w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach (jeszcze nie są wydane),
  3. deklaruje zamiar pozostania na terytorium RP.

 

Pobyt uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r.