MEiN: Zmiany w kierunkach polityki oświatowej państwa

nowe kierunki polityki oświatowej

28 marca 2022 r. resort edukacji wprowadził zmiany w zakresie kierunków polityki oświatowej państwa. Skreślono dwa zadania z nadzoru dla kuratorów oświaty, oraz wprowadzono dwa nowe kierunki polityki oświatowej. Działanie to ma związek z przyjmowaniem do polskich placówek oświatowych uchodźców z Ukrainy.

Praca z uczniem migracyjnym 

Dodano dwa kierunki polityki oświatowej państwa:

  1. rozwijanie umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
  2. doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie  nauczania języka polskiego jako języka obcego.

Jednocześnie usunięto dwa zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego dla kuratorów oświaty:

  1. w publicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych - przyjmowanie do szkół i wspomaganie nauki osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi podlegającymi obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw”;
  2. w publicznych szkołach podstawowych, prowadzanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w stosunku do których podjęto zamiar likwidacji w roku 2020, 2021 lub 2022 - zgodność z prawem procesu rekrutacji, przyjmowania i przenoszenia uczniów do innej szkoły w latach 2019-2021 oraz arkuszy organizacji pracy szkoły.

Źródło:

  • Strona internetowa MEiN (www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka).